Европейската комисия (ЕК) поиска от "Газпром" още отстъпки, за да прекрати делото за злоупотреба с монополно положение на пазара в Източна Европа, съобщи Ройтерс. Брюксел анализира исканията на засегнатите страни и водеше допълнителни преговори с руския гигант.
След поредния кръг от разговори регулаторът е отправил това искане. Коментарът на руската компания пък е, че е постигнат напредък в процедурата, пише още агенцията.
Работата по намиране на решение, което ще удовлетвори и двете страни, продължава, посочиха и от ЕК, и от "Газпром".
Ако "Газпром" не успее да удовлетвори Брюксел с предложението си, е изправен пред глоба, която може да достигне до 10% от оборота. Идеите на газовата компания за премахването на изкривяването на пазара не срещнаха широка подкрепа в засегнатите страни, което накара ЕК да продължи преговорите.
Една от засегнатите страни е България. Страната ни изпрати своите коментари по предложенията през пролетта. Според коментарите група от засегнатите държави, сред които Полша, настояват за задължителна финансова санкция за "Газпром", с което компанията да компенсира по-високите цени за потребителите в държавите в Източна Европа.
Цените за България и още седем държави са обвързани с цената на петрола, отбелязва Ройтерс. По този начин потребителите в засегнатите държави са плащали по-скъпо за природен газ спрямо потребителите в Германия. Предложението на "Газпром" е цените да бъдат обвързани с друг показател - цените на суровината на газовите хъбове в Европа.
България поиска "Газпром" да направи уточнение за кои хъбове става въпрос. По данни на "Булгаргаз" в момента цената на хъбовете е по-висока от тази, на която купува България.
Една от неясните точки в предложенията на компанията за България е и възможността за нова входна точка на природния газ, но без повече подробности, което също накара страната ни да поиска повече обяснения.
преди 7 години Когато имаш само един доставчик тия мигове и стратегии не вървят. Ще ги осъдиш 1 път и после ще ти начислят глобата три пъти в цената на доставките за следващите години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Съгласен съм. Имай в предвид обаче, че Словакия спечели 200 милиона долара от кризата през 2009 години. Заведе си дело при прекъсване на газоподаването и Газпром клекна на извънсъдебно споразумение. Ние и тогава мълчахме и нищо не взехме. Животът е миг, момче младо. Или вземаш или гориш. Стратегиите не вървят, отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Защото правителството предпочита 1 тръба директно от Турски поток да вкарва газ на новите ниски цени, а ние да си го препродаваме за колкото намерим добре.Ердоган се бори за същото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години България е единствената страна, която не иска финансови компенсации. Защо? отговор Сигнализирай за неуместен коментар