Европейския съюз (ЕС) ще се опита да запази транзита на природен газ по трасето през Украйна, коментира комисарят по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович в Хелзинки.
"Смятаме, че след 2019 година сегашният най-голям транзитен маршрут - през Украйна, трябва да продължи да функционира, защото той е много важен за енергийната сигурност на Европа", каза Шефчович, цитиран от ТАСС.
В момента в Европа газ от Русия влиза по три основни трасета - през "Северен поток" в Германия, през "Ямал" и през Украйна. В "Газпром" обаче планират да се откажат от транзита през Украйна, посочвайки като мотив остарялата мрежа на страната, което е предпоставка за несигурност на доставките.
Затова и в Русия работят по два нови проекта - "Турски поток", който се строи по дъното на Черно море към Турция и разширението на "Северен поток", за който още няма решение. В Европейската комисия настояват да се водят двустранни преговори с Москва за новия газопровод. Според информация на Der Spiegel обаче мнението на юридическия екип на Съвета на ЕС смята, че няма правно основание за мандат за такива преговори.
В Украйна пък предлагат ЕС да купува газ от границата на Русия. В този случай Киев ще предлага транзитните услуги на общността, не на "Газпром" и ще бъдат преодолени притесненията на руската страна за състоянието на украинската газопреносна мрежа.