IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русия разработва нова технология за съхранение на природен газ

Успех на учените би направил излишни конвенционалните подземни газови хранилища

17:15 | 10.10.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Руската академия на науките (РАН) разработва нова технология за съхранение на природен газ, съобщава ТАСС. Поръчката е направена от "Газпром" и заявките са, че тя ще позволи да бъдат създавани хранилища на произволни места, където е необходимо за нуждите на компанията.

Методът предполага използването на химически съединения, които абсорбират големи количества природен газ. Така в един кубичен метър от съединението ще могат да бъдат съхранени до 200 куб. метра газ, обясняват от Института по физическа химия и електрохимия към РАН.

Подобна технология би направила излишни подземните хранилища - незначителен обем химически съединения ще могат да съхраняват огромни количества природен газ.

Един от проблемите, които учените трябва да преодолеят, обаче е цената. Абсорбентите, които могат да бъдат създадени днес, са много ефективни, но и с много висока цена, което не е икономически изгодно. Целта на проекта е да бъде намерен начин за съхранение на газ, който е по-евтин от изграждането на газохранилище.

От РАН обясняват, че тяхната разработка е напълно нова и няма аналог в световен мащаб. Те работят по проект да увеличат свойствата на материали, като например порест нанографен, и да ги превърнат в абсорбенти.

Съхранението на природния газ е въпрос от ключово значение за транзитиращите страни на суровината. Газовите хранилища покриват дисбалансите в потреблението на газ през пиковите сезони. Газохранилищата осигуряват и нужните количества природен газ за потребителите при аварии и прекъсване на доставките. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:27 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още