Европейският съюз (ЕС) е приел нови правила за защита на вътрешния пазар от евтиния китайски внос, предава Ройтерс, като се позовава на запознати източници.
Брюксел и голяма част от останалите търговски партньори на Китай от доста време обсъждат дали да започнат да третират страната като „пазарна икономика“, каквато Пекин настоява че е от края на 2016 г. - 15 години след като се присъедини към Световната търговска организация (СТО).
След преговори между Европейската комисия (ЕК) и Европейския парламент (ЕП) блокът е решил да третира всички членки на СТО по еднакъв начин, но ще приеме изключения за случаите на „пазарни деформации“, като например изключителна намеса на държавата. В това условие попада Китай.
Ройтерс припомня, че ЕС започна публична дискусия по въпроса в началото на 2016 г., като събра над 5 хил. мнения как да се справи с оплакванията срещу дъмпинга от Китай
Досега Китай беше третиран като „специален непазарен случай“, т.е. с изкуствено занижена цена на износа, ако цените са под тези на трета страна.
През миналата година Китай внесе оплакване в СТО срещу Европа и САЩ заради практиките им за защита на местните търговски пазари.