Лидерът на каталунското сепаратистко регионално правителство Карлес Пучдемон за пръв път бе заплашен от испанските власти със затвор заради ролята му в спорния референдум за независимост на Каталуния, съобщи ДПА.
Шест дни преди планирания референдум испанският главен прокурор Хосе Мануел Маса заяви в интервю за радио
"Онда серо", че не е изключено Пучдемон да влезе в затвора. По думите му той може да бъде обвинен в злоупотреба с публични средства, наред с други закононарушения.
Но Пучдемон се зарече, че на 1 октомври ще има вот, въпреки изричната забрана от испанския конституционен съд и противопоставянето на централните власти в Мадрид.
"Потвърждавам, че ще има урни и бюлетини, както и нещо още по-важно за произвеждането на референдум: гласоподаватели", каза той в интервю за френското радио France Inter. Той поясни, че не може да каже дали мнозинството от каталунците са за независимост на региона, но бил сигурен, че 80% от тях искали да гласуват.
През последните дни напрежението между Мадрид и Барселона ескалира, след като правителството на испанския премиер Мариано Рахой се опита да изпълни обещанието си да попречи на референдума в Каталуния. Преди дни премиерът се обърна към каталунците по телевизията, призовавайки ги "да спрат веднъж завинаги ескалацията на радикализма и неподчинението". Десетки хиляди жители на провинцията излязоха на улиците през уикенда, след като по-рано испанската Гражданска гвардия извърши обиски на офиси на регионалното правителство, арестува 14 високопоставени служители и конфискува 10 милиона бюлетини за референдума за независимост на провинцията.
Планираният вот няма да е първото гласуване на региона за отделяне от Испания. Още през 2014 г. въпреки съдебна забрана там 80% от гласувалите в неофициален референдум дадоха вота си за независимост, макар че гласуването тогава нямаше правно обвързващ ефект.
преди 7 години Щото то проучванията показваха, че и Брекзит няма да има уж... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Според последните проучвания 49,4% от каталунците не желаят отделянето срещу 41 на сто, които го подкрепятБих искал да попитам светлите евроатлантически ценности и уникално извънземната либерална демокрация един въпрос.Тогава системата защо се страхува и отказва провеждането на референдума, а? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ммм треа да дойдат "бежанските лекари и адвокати на помощ" начи ше гърми или тирове в тълпата може да си изберат, средно палажение нема да има .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ае там народите що нямат право на самоопределение? :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години на зор е работата отговор Сигнализирай за неуместен коментар