Икономиката на Гърция се е разширила за второ поредно тримесечие между април и юни, съобщи статистическата служба на страната в петък. Основен двигател на ръста са били износът и по-високите държавни разходи, предава New York Times.
Сезонно коригираните данни показват, че брутният вътрешен продукт е нараснал с 0,5% през второто тримесечие спрямо първото, запазвайки темпа си от предишните три месеца, за които растежът бе рязко коригиран нагоре.
Годишният ръст се е ускорил до 0,8% от 0,4%.
Постепенното възстановяване на икономиката след дълбока рецесия, която доведе до свиване от 25% и увеличи безработицата до рекордни вина, засилва надеждите, че Гърция ще може успешно да излезе от години спасителни заеми.
„Четенето е в съответствие с нашите прогнози. Растежът се базира на увеличен нетен износ и продължаващото засилване на потреблението“, казва икономистът от National Bank Никос Магинас.
Ако се вземат предвид и други данни, включително PMI индекса на производителността, който се е повишил до 9-годишен връх от 52,2 пункта през август, той казва, че прогнозата за растеж от 1,8% за годината на правителството изглежда постижима.
Правителството, което се изправя пред трети преглед на международния спасителен заем тази есен, понижи прогнозата си от 2,7% през май. Европейската комисия очаква растеж от 2,1% спрямо предишната оценка за 2,7%.
Икономическото възстановяване ще бъде ключово за намаляване на безработицата от почти 22% - най-високата в еврозоната, и поддържане на първичен бюджетен излишък от 1,75% - без разходите за обслужване на дълговете – искан от кредиторите на Гърция.
Основният двигател зад растежа на икономическото производство през второто тримесечие се дължи на увеличение от 3,8% на износа. В същото време вносът се е свил с 3,7%.
Като цяло потреблението се е разраснало с 0,4% на тримесечна база, подкрепено от държавните разходи, показват данните.
„Частното потребление продължава да показва сравнителна устойчивост, а опасенията произтичат от неспособността за инвестиции, за да се постигне видимо възстановяване“, казва главният икономист на Eurobank Платон Монокрусос.