Швейцария променя правилата в данъчното си законодателство, съобщават от посолството на България в Берн с писмо до Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП).
Става дума за корекция в начина на изчисляване на гаранционната престация на данъчно задължените лица, които нямат местоживеене или местоседалище в Швейцария, уточняват от агенцията.
Престацията е банков термин, който дефинира правото на кредитора да иска осъществяване на дължимия резултат, като, казано на свободен език, престацията е това, което има да се дава по даден договор.
Промяната касае всички лица, които имат бизнес отношения с Швейцария.
До момента тези лица дължаха при вписването си в ДДС регистъра гаранционна престация, която се заплаща кеш или чрез издаване на банкова гаранция в Швейцария. Гаранцията бе в размер на минимум 5 хил. и максимум 250 хил. швейцарски франка.
От 1 август 2017 г. изчисляването на гаранционната престация се прави по три критерия: да бъде 3% от очаквания облагаем оборот на фирмата в страната (без износа), да бъде минимум 2 хил. или максимум 250 хил. швейцарски франка.
От 1 януари 2018 г. чуждестранните предприятия са задължени вече да плащат ДДС в Швейцария при реализиран годишен оборот от 100 хил. швейцарски франка в световен мащаб, ако част от него е направена и в страната. Досега се изискваше оборотът от 100 хил. швейцарски франка да бъде реализиран само в Швейцария.
От 1 януари 2019 г. и всички, които изпращат от чужбина за конфедерацията т.нар. малки пратки освободени от вносно мито, ще са задължени да плащат ДДС при достигане на сумата от най-малко 100 хил. швейцарски франка за година.