Мениджърите в инвестиционната банка Bank of America не са единодушни къде трябва да бъде търговският хъб в Европа, след като Великобритания напусне ЕС, съобщава Bloomberg, позовавайки се на свои анонимни източници.
Директорът на звеното за фондовите пазари Фабрицио Гало настоява за местене към Франкфурт, а колегите му, които ръководят бизнеса с активи с фиксирана доходност – Саназ Заими и Бернар Менса, предпочитат Париж. Някои от операциите в търговията ще трябва да бъдат изнесени извън Лондон, след като Обединеното кралство напусне блока през март 2019 г.
Bank of America все още не е обсъждала публично някой от двата града за свой европейски център. Главният изпълнителен директор Браян Мойнихан заяви през юли, че предпочитаната локация за основните звена е Дъблин. Банката вече има лиценз в Ирландия и концепцията, представена от Мойнихан, включва и създаването инвестиционен посредник в Дъблин.
Публичният план на банката не изключва отделен търговски хъб, а структурите, които все още се обсъждат вътрешно, са още по-сложни, казват източниците на Bloomberg.
Саназ Заими е казала пред Bloomberg, че информацията на агенцията за протичането на дебатите е „грешна“. Говорителката на банката Джесика Опенхайм е отказала коментар. Фабрицио Гало и Бернард Менса не са реагирали на молбите за коментар.
48-годишната Заими управлява продажбите на активи с фиксирана доходност в Лондон, където Менса е съпредседател на звеното за търговия с облигации. 51-годишният италианец Гало беше базиран в Лондон, но преди две години беше преместен в Ню Йорк.
Според източниците на Bloomberg има предложение звеното за фондовите пазари да бъде във Франкфурт, а търговията с облигации – в Париж. Друг вариант е цялата търговия да е във Франкфурт, а продажбите на активи с фиксирана доходност – в Париж под управлението на Заими.
В полза на Франкфурт е утвърждаващият се статут на хъб, тъй като повечето международни банки, включително Morgan Stanley и Citigroup, избраха германския град за своите европейски централи след Brexit. Освен това Франкфурт предлага по-ниски разходи за живот от Париж.
Френската столица обаче е по-космополитен град, а властите полагат усилия да направят страната по-привлекателна за бакерите. През миналия месец премиерът Едуар Филип обяви нови инициативи за облекчаване на данъците върху доходите за най-заможните.