IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мей омекна по въпроса на правомощията на Европейския съд на Острова след Brexit

Британското правителство ще обяви в документи в сряда, че сега опитите ще са насочени само към заобикаляне на „пряката юрисдикция“ на органа

11:05 | 23.08.17 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Министър-председателят Тереза Мей призна, че законите на Европейския съюз (ЕС) ще влияят върху Великобритания дълго след Brexit – стъпка, която цели да ускори разговорите за развода, но и която ще позволи атаки срещу Мей от евроскептиците, коментира Bloomberg.

Седем месеца, след като Мей обяви, че Великобритания ще „поеме обратно контрола върху нашите закони и ще сложи край на юрисдикцията“ на Европейския съд, правителството ѝ ще обяви в документи в сряда, че сега опитите ще са насочени само към заобикаляне на „пряката юрисдикция“ на органа.

Смекчаването на преди „червената линия“ проправя пътя към възможността европейските съдии да имат думата във Великобритания и след Brexit, макар и може би не по обвързващ начин. Тепърва ще се разбере обаче дали представителите на ЕС ще приемат промяната като достатъчно добра, за да се ускорят мудните преговори, чийто трети кръг стартират през следващата седмица.

„Говоренето, че Европейският съд няма пряка юрисдикция, предполага, че правителството признава, че за да имаме близки работещи отношения с ЕС веднага след Brexit и в бъдеще, то европейските съдии ще трябва да продължат да играят важна роля в определяне формата на законите, които може да ни засегнат“, заяви Андрю Хууд, търговски юрист в Dechert и бивш представител на правителството.

В поредната част от серията документи, публикувани от Лондон тази седмица, Великобритания ще потвърди, че би било безпрецедентно базираният в Люксембург съд да има пряка юрисдикция над страна нечленка на ЕС, посочва се в изявление преди публикацията. Вместо това в документа са представени алтернативни начини за налагането на права и задължения след излизането на страната от блока през март 2019 г.

Новият подход предполага, че Мей осъзнава, че ЕС не е готов на сделка, в която съдиите на блока няма да имат дългосрочно влияние във Великобритания. ЕС вече заяви, че съдът трябва да има „пълна юрисдикция“ върху правата на гражданите му, живеещи във Великобритания. Освен това ще се търси начин съдът да наблюдава спазването на бъдещото търговско споразумение.

Ако не бъде постигнато съгласие, това ще намали времето, в което Великобритания и ЕС могат да изготвят дългосрочно търговско споразумение. Продължителна битка над въпроса с правото ще усложни и способността на Великобритания да си спечели преходния период след Brexit, за който сега признава, че се нуждае и иска.

Въпреки всичко Мей се надява, че каквито и отстъпки да направи, те ще ѝ позволят да убеди избирателите, че е изпълнила обещанието си за прекратяване на правомощията на Европейския съд във Великобритания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:45 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още