Съдът на Европейската зона за свободна търговия би могъл да предостави на Великобритания изход на фона на исканията на страната за нов орган за арбитраж при спорове след напускането на Европейския съюз (ЕС), пише онлайн изданието EurActiv.com.
Европейската комисия (ЕК) – изпълнителният орган на ЕС, смята, че Великобритания трябва да остане под юрисдикцията на Съда на Европейските общности за разрешаване на всички спорове по време на преходния период след март 2019 г.
Консервативното правителство на Острова обаче смята, че този вариант не е приемлив и настоява за алтернатива.
В момента Великобритания трябва да спазва решенията на Съда на ЕС, но след Brexit управляващите смятат да се откажат от неговата юрисдикция. Затова и британските съдилища искат правителството да изясни как ще се тълкуват решенията на Съда на Европейските общности.
Съдът на Европейската зона за свободна търговия има три държави членки - Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, и основно се занимава с правилата на Европейското икономическо пространство и тяхното изпълнение. Юрисдикцията му е изключително тясна и няма права върху останалите членки на ЕС.
Системата на Европейската зона за свободна търговия за прилагане на правилата се счита за по-лека от тази на Съда на Европейските общности, която беше критикувана от британските политици и британските медии, че е „твърде натрапчива“.
Няма писмено задължение върховният съд на дадена страна да се обърне към съда на Европейската зона за свободна търговия в случай на правна несигурност и системата за изпълнение на съдебните решения се счита за по-слаба. Затова и Норвегия например е разочарована от институцията, защото загуби няколко дела.