Британска гордост
Всъщност предсрочните парламентарни избори не доведоха до победа на противниците на излизането от ЕС: Лейбъристката партия водеше кампания за "мек" Brexit, т.е. запазване на тесни връзки с ЕС. Либералдемократите, подкрепящи оставането в ЕС, отново показаха, че са в маргинална позиция. А поддръжниците на шотландската независимост от Шотландската национална партия (ШНП) най-вече, които открито се противопоставят на Brexit, понесоха тежки загуби.
"Тереза Мей със сигурност загуби позиции, но беше отхвърлена и нейната стратегия за "твърд Brexit", т.е. пълно прекъсване на връзките с ЕС", подчертават в Комисията. "На практика британските избиратели потвърдиха резултатите от референдума на 23 юни 2016 г., но не искат рязко напускане".
При всички положения, извън политическите и правни аргументи, "има една британска гордост, която изисква да не се отказват от поетия курс, дори ако си дават сметка, че правят глупост", шегува се дипломат, работещ в Брюксел.
Дори да предположим, че британците може бързо да променят мнението си, не е сигурно, че това ще бъде юридически възможно. Задействането от Лондон на чл. 50 от Договора на ЕС на 29 март без съмнение е неотменимо.
"Въпреки че договорът не казва нищо по въпроса, Върховният съд на Великобритания реши, че връщането назад е невъзможно в унисон с Комисията и с Европейския парламент", припомня Оливие Коста. И дори ако останалите държави решат с единодушие да прекъснат действието на чл. 50, "ще бъдат поставени условия, защото не може и дума да става да позволим на Лондон да ни лази по нервите, както прави от 40 години насам", отсича рязко европейски дипломат. "Не може и дума да става Великобритания да се ползва от серия от изключения или от отстъпки в приноса си към бюджета, което ще бъде неприемливо за Обединеното кралство".
Накратко, откъдето и да се погледне проблема, никой няма интерес Brexit да не се състои. В замяна на това е възможно ново присъединяване след излизането, както предвижда параграф. 5 на чл. 50.
"Колкото повече време минава след референдума от 23 юни 2016 г., толкова по-възможно става евентуално завръщане", резюмират в Комисията. Естествената еволюция на електоралното тяло ще действа в полза на европейците. 64 на сто от гражданите на възраст над 65 години гласуваха за напускането, а 71 на сто от тези под 25 се обявиха за оставането в ЕС. Както грубо напомни лидерът на либералните демократи Винсънт Кейбъл, "раят очаква мъчениците на Brexit". "Това е въпрос на друго политическо поколение, на различен електорат", признават в Комисията.
"Както се казва в чл. 28 на Конституцията от 1793 г., "едно поколение не може да обвърже със своите закони бъдните поколения", подчертава Оливие Коста. Икономическите последици на Brexit (които се очертава да бъдат болезнени), както и дипломатическите (предвид факта, че Лондон рискува да се приближи към своята изолация, когато е настъпил часът на големите континентални съюзи) ще изиграят важна роля за нова кандидатура.
Без подаръци
На практика има риск проблемът да се появи от страната на ЕС, който няма никакво намерение да помъква отново британската тежест, още повече че еврофобите все още ще са част от пейзажа във Великобритания. "Независимо какво мислят в Лондон, никой няма да има желание да им направи и най-малката отстъпка след Brexit. Изобщо не е сигурно, че по-федералистки настроените страни като Германия или Франция ще приемат нова кандидатура. Необходимо е единодушие на двадесет и седемте", анализира Оливие Коста.
Великобритания няма вече да може да иска привилегирован статут като този, който беше получила. "Ако след 10 или 15 години ЕС включва два отделни кръга, еврозоната и по-широка общност, обединена около Общия пазар, може би дори статут на асоцииран член, това ще улесни завръщането на Великобритания", смята европейски дипломат. Ако такова завръщане се състои, то ще е през задната врата. И тя ще отведе в стая, съседна с европейския дом. Brexit или завръщане у дома, Великобритания ще остане трайно отслабена.
/БТА/
преди 7 години През 1993 г. отидох в Университета в Бристол по една програма. Познати ми дадоха една малка книжка "ЕС- голямата лъжа". Аз бях на съвсем други вълни (с настроение да влизаме в ЕС), но идвах от САЩ и виждах различията между Великобритания и Европа. Стана каквото стана. Сега не мога да проумея и си обясня недостойното отношение на европейците по отношение на избора на британците. ПРЕЗ ЦЯЛОТО време ги коментират като сбъркали в избора си и че скоро ще се коригират. ТОВА СИ Е ТЕХЕН ВЪПРОС. Нали сме демократични? Чули ли сте ПОНЕ ВЕДНЪЖ фрау Меркел да си е признала колко грешки направи в управлението на ЕС? Защото няма какво да се залъгваме - ЕС се управлява от нея, а тя изпълнява нечии презокеански заповеди.Има ли ПОНЕ ЕДИН колкото и голям ентусиаст за ЕС да е и да не вижда колко много грешки прави ЕК и няколкото управници главно (Меркел, Юнкер, Туск - макар той да е функция) ежедневно? ЧЕЛИ ЛИ СТЕ поне един такъв анализ п? Ако сте чели, моля, посочете ми. Правят агитация като на *** отговор Сигнализирай за неуместен коментар