Европейската комисия (ЕК) е взела решение да препоръча на Съвета на Европейския съюз да прекрати Процедурата при прекомерен дефицит за Гърция, съобщават от пресслужбата на Комисията.
Решението за това е било взето в резултат на значителните усилия на Гърция през последните години към консолидиране на публичните финанси, както и на напредъка, постигнат при прилагането на Европейския механизъм за стабилност (ЕМС), се казва в прессъобщението.
Според Комисията Гърция е постигнала значителен напредък в завръщането си към финансова стабилност. Салдото на консолидирания държавен бюджет се е подобрило от дефицит от 15,1% през 2009 г. до излишък от 0,7% през 2016 г. Това е доста под прага от 3%, дефиниран от правилата на ЕС.
ЕК добавя, че Гърция е приела и значителни и широкообхватни структурни реформи като част от ангажиментите си към програмата за стабилност на ЕМС.
Според пролетните икономически прогнози на Комисията за 2017 г. положителното фискално представяне на Гърция е трайно, а предприетите фискални мерки се очаква да доведат до спестявания от 4,5% от БВП до 2018 г.
Договорените мерки по първия и втори преглед, които вече са компенсирали бюджетните последици от въвеждането на схемата за социално солидарни доходи, ще продължат да имат положително влияние върху напредъка на финансовата консолидация и след 2018 г. В резултат на тези усилия Комисията сега очаква дефицитът да остане под 3%.
"Това е много символичен момент за Гърция. След толкова много години на жертви от гръцкия народ страната най-накрая събира ползите от своите усилия", заяви икономическият еврокомисар Пиер Московиси. "След плащането от 7,7 млрд. евро в понеделник в резултат на заключенията от втория преглед, днешното предложение на Европейската комисия е признание за огромното намаляване на фискалния дефицит на Гърция под средното ниво за еврозоната. Сега Гърция е готова да излезе от Процедурата при прекомерен дефицит, да обърне гръб на икономиите и да отвори нова глава на растеж, инвестиции и заетост".
Ако Съветът на ЕС одобри предложението на Комисията, Гърция ще подлежи на нормалните правила на съюза за икономическо и финансово управление, заедно със специална система за следпроцедурно наблюдение, след като излезе от Процедурата.
В случай че Гърция излезе от механизма, само три страни членки на ЕС ще останат част от процедурата – Франция, Испания и Великобритания – спрямо 24 по време на финансовата криза от 2011 г.