IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дания ще реши за членството в Европейския банков съюз след Brexit

Датчаните отлагат взимането на това решение от 2015 г.

16:28 | 04.07.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Дания трябва да вземе решение за участието си в банковия съюз на еврозоната, което може да доведе до по-тесни връзки с Европейския съюз (ЕС) след разширяването на ролята на Копенхаген като финансов център и решението на Великобритания да напусне блока, пише Ройтерс.

Датските законодатели стигнаха до заключение през 2015 г., че ще бъде в интерес на страната да участва в банковия съюз, чиято цел е по-тясното интегриране на индустрията в една регулаторна и надзорна рамка. Датчаните обаче отложиха вземането на решение и очакват изясняването на някои въпроси.

Brexit и засилването ролята на Дания като финансов център може да подтикнат страната да започне да мисли за окончателно решение през есента на 2019 г., след като британското излизане от ЕС бъде официално оформено, коментира датският министър на бизнеса Браян Микелсен.

„Трябва да погледнем последиците от Brexit, което означава, че ще ни липсва важен партньор, а финансовият сектор ще бъде отслабен“, заяви той.

Участието в банковия съюз би означавало по-тясна интеграция за държава, която е член на ЕС от 1973 г. насам, но отхвърля европейските политики в областта на сигурността, полицията и еврото, посочва информационната агенция.

Микелсен добави, че мнозинството в парламента и датските банки са положително настроени към присъединяването на Дания към банковия съюз и заяви, че няма да е необходим референдум.

Най-голямата банка в Северния регион - Nordea, обяви, че може да премести седалището си в Дания или Финландия от Швеция, ако правителството допълнително затегне някои от най-тежките капиталови изисквания в Европа. Все още обаче не е взето окончателно решение.

Проектът на банковия съюз претърпя неуспех миналия месец, когато Рим реши да спаси две фалиращи банки, като отпусне помощ в размер на 5,2 млрд. евро. Така Veneto Banca and Banca Popolare di Vicenza ще продължат да работят. Помощта включва държавна подкрепа за Intesa Sanpaolo, която ще придобие добрите им активи на символична цена.

Този план е кинжал в сърцето на единния банков съюз на еврозоната. Той беше един от основните отговори на ЕС след дълговата криза в еврозоната и целта му беше да ограничи приноса на данъкоплатците в спасяването на банки, както и да гарантира, че всички банки в еврозоната са изправени пред единен набор от правила.

Ройтерс припомня, че банковият съюз обхваща всички страни от еврозоната, но могат да се присъединят и държави от ЕЕ извън валутната зона, като например Дания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:57 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още