IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Предизвикателството "Европейско председателство" за Малта

Малката островна държава успя да постигне част от своите заявки и да държи обединени лидерите по редица критични теми

15:19 | 30.06.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

На 30 юни приключва мандатът на Малта, най-малката страна в ЕС като председател на общността. За държава с население от 420 хил. души да бъде начело на Евросъюза, макар и за шест месеца, си е истинско предизвикателство.

Как се справи малката островна държава с това начинание анализира европейското издание Politico. В мандата на Малта започнаха първите преговори за Brexit и оценката на изданието е, че страната се е справила отлично с това предизвикателство.

Разбира се, нищо конкретно няма постигнато в тази област, но държавата показа умения да обедини лидерите и метафорично показа, че в 21 век страните не са изолирани острови.

Въпреки че селското стопанство няма особени основи на малката островна държава, като председател на ЕС Малта се справи на добро ниво и по отношение на политиката в тази област. В мандата на страната започнаха преговорите за промени в Общата селскостопанска политика (ОСП), както и дебати за бъдещето на органичните храни.

В сферата на енергетиката Малта не успя да прокара идеите си за енергийната ефективност, но пък успя да запази ЕС единен на този етап по отношение на проекта "Северен поток" 2, включително и на последния съвет на министрите в края на юни. 

Малко по-ниска е оценката на страната за действията по отношение на политиката за опазване на околната среда. Малтийците дадоха заявка, че фокусът им ще бъде към схемата за търговия с емисии (ETS) след 2020 година. Страната не успя да инициира промените в регулациите за целите за емисиите в селското стопанство, транспорта и за впрягането на горите в политиката по опазването на околната среда. За изненада на наблюдателите отказът на САЩ от Парижкото споразумение не повлия негативно на позицията на Европа и заслуга за това има и председателят на ЕС.

Малта не се справи и с всички заявки по отношение на миграцията - потоците мигранти от Либия растат с 25% от началото на годината. Но в същото време по време на председателството на страната се сключиха редица споразумения със съседни държави, подписани бяха и споразумения за визова либерализация с Грузия и Украйна.

Страната обаче нямаше отговор как да се справи с терористичните атаки, които разтърсиха общността по време на шестте месеца от нейното председателстване. В областта на правните политики успех има по отношение на създаването на Европейската прокуратура, както и за промените в законодателството срещу прането на пари и укриването на ДДС.

Малта се е справила отлично по отношение на заявените и изпълнените цели по отношение на морското дело и рибарството, което беше в приоритетите на островната държава.

От 1 юли председателството на ЕС се поема от Естония - страна с население от 1,3 млн. души, която също има своите предизвикателства. От 1 януари 2018 година ротационен председател на общността пък ще е България.

Как се справя страната ни в подготовката за председателството на ЕС можете да следите тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:04 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още