Европейската централна банка (ЕЦБ) ще трябва внимателно и постепенно да адаптира паричните стимули към икономическото възстановяване, заяви гуверньорът на банката Марио Драги, цитиран от CNBC.
На годишния форум на ЕЦБ в Синтра, Португалия, Драги ясно заяви, че сегашните стимули трябва да продължат да съществуват, докато инфлационната динамика остава „по-слаба от очакванията на всички“.
„Можем да сме сигурни, че нашата политика работи и цялостните ѝ ефекти върху инфлацията ще се реализират постепенно. Но затова нашата политика трябва да бъде постоянна и трябва да бъдем внимателни за това как адаптираме параметрите ѝ към подобряващите се икономически условия“, заяви Драги.
Според него в сегашния контекст, в който глобалната несигурност остава висока, има сериозни основания за по-предпазливо коригиране на параметрите на паричната политика. „Всички корекции на нашата позиция трябва да бъдат направени постепенно и само когато подобряващата се динамика, която ги оправдава, изглежда достатъчно сигурни“.
Централната банка се оказва пред все по-голям натиск да започне затягане на политиката си заради подобряването на инфлационните данни, завръщането на икономическия растеж в еврозоната и разсейването на политическата несигурност.
„Всички сигнали сега сочат към укрепване и разширяване на възстановяването в еврозоната“, каза Драги. Той обаче заяви, че инфлационната динамика не е достатъчно стабилна, за да се излезе от програмата със стимули.
„Все още сме в ситуация на продължително забавяне и имаме дълъг период на слаба инфлация, която означава по-бавно завръщане на инфлацията към нашата цел. Инфлационната динамика все още не е трайна и самоподдържаща се. Затова нашата парична политика трябва да остане без промяна“, каза Драги.
Председателят на ЕЦБ заяви снощи, че от една година гласовете на противниците на еврото, които бяха много популярни след вота за Brexit, днес са сведени само до шушукане, предаде Франс прес.
При откриването на четвъртото издание на годишния форум Драги подчерта "голямата разлика" в икономическия и политически климат в сравнение с атмосферата, при която протече конференцията преди година, когато Великобритания току-що се бе произнесла на референдум за напускане на Европейския съюз, предава БТА.
"Тогава споменах думата "тъга", а и освен това имахме слаб растеж и голяма политическа неяснота (. . .) Противниците на еврото, противопоставящи се на европейския проект, макар и малцинство сред гражданите на Европа, надигаха глас както никога до този момент", припомни италианският банкер.
"Оттогава мълчаливото мнозинство в Европа си върна гласа: икономическите перспективи се подобриха, а призивите за премахване на Европейския съюз и еврото вече не са по-силни от шушукане", посочи Драги.
И макар икономическите проблеми на еврозоната да не са изчезнали, растежът вече е по-уверен, доколкото и паричната политика изигра своята роля в подкрепа на икономиката, продължи ръководителят на ЕЦБ. По думите му проблемът, пред който е изправена еврозоната, се дължи на "шлаката", останала от финансовата криза. Производителността вече не се увеличава както преди, най-вече в контекста на застаряващо общество, каза той.
Според него въпросът занапред е "как да се направи така, че растежът да може да се поддържа и да бъде по-малко зависим от подкрепата на паричната политика".