IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

В ЕС влизат в сила по-строги правила срещу пране на пари и данъчни измами

Засилват се изискванията за прозрачност към действителните собственици на дружествата

16:44 | 26.06.17 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Днес влиза в сила Четвъртата директива за борбата с изпирането на пари, съобщи Европейската комисия.

Според съобщението Директивата има за цел да укрепи правилата, да направи борбата срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма по-ефективна и да подобри прозрачността с цел предотвратяване на избягването на данъци.

С Четвъртата директива се засилват съществуващите разпоредби, като се въвеждат следните промени:

-засилване на задължението за оценката на риска за банките, адвокатите и счетоводителите;
-ясни изисквания за прозрачност за действителните собственици на дружествата. Тази информация ще се съхранява в централен регистър, например търговските регистри, и ще бъде достъпна за националните органи и задължените субекти;
-улесняване на сътрудничеството и обмена на информация между звената за финансово разузнаване от държавите членки за проследяване на подозрителни парични преводи, с цел предотвратяване и разкриване на престъпна или терористична дейност;
-последователна политика към държави извън ЕС, които имат пропуски в правилата срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма;
-засилване на правомощията на компетентните органи за санкциониране.

През 2016 г. Комисията прие предложение за още по-голямо затягане на правилата на ЕС за борбата с изпирането на пари, за да сложи край на финансирането на тероризма и да внесе по-голяма яснота за това кои са действителните собственици на дружествата и тръстовете.

Комисията призовава Европейския парламент и Съвета да финализират законодателната си работа възможно най-скоро, така че новите правила да могат да влязат в сила във възможно най-кратък срок.

„Изпирането на пари подхранва престъпността, тероризма и укриването на данъци“, коментира Франс Тимерманс, първи заместник председател на Комисията. „Терористи и престъпници все още намират начини за финансиране на своите дейности и за изпиране на незаконни печалби, инвестирайки ги обратно в икономиката. Новите правила, актуализирани към днешна дата, са решаващи за затваряне на допълнителните „вратички“, казва той.

Призовавам всички държави членки да ги въведат незабавно“, каза и Вера Юрова, комисар по въпросите на правосъдието. Тя настоява за бързо споразумение за допълнителни корекции, предложени от Комисията, след разкритията в Панамските документи.

Днес Комисията публикува и доклад, който ще оказва подкрепа на органите на държавите членки за по-успешно справяне с рисковете от изпиране на пари на практика. В него анализират рисковете във финансовия и нефинансовия сектор и се разглеждат нововъзникващи рискове като виртуалните валути или платформите за колективно финансиране.

Следващи стъпки

Държавите членки трябва да са уведомили за транспонирането на Четвъртата директива до днес, 26 юни 2017 г. ЕК ще предприеме бързи последващи действия, в случай, че те все още не са предприели необходимите мерки.

След Панамските документи

Новата рамка за борба с изпирането на пари се състои от два правни инструмента: Четвърта директива за борба с изпирането на пари и Регламент за паричните преводи, приети на 20 май 2015 г.

През юли 2016 г. Комисията представи предложение за подобряване на борбата срещу финансирането на тероризма и за гарантиране на повишена прозрачност след разкритията около т. нар. Панамски документи (Panama Papers).

Тези изменения имат за цел да се осигури високо равнище на защита за финансовите потоци от високорискови трети държави, да се повиши достъпът до информация на финансовото разузнаване, включително до централизираните регистри на банковите сметки, както и да се отстранят рисковете от финансиране на терористични актове, свързани с виртуалните валути и предплатени карти.

Предложението в момента е в процес на преговори в Съвета на ЕС и Европейския парламент и се очаква да бъде прието през 2017 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:06 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 0
хамстер
преди 7 години
глупости
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още