Лидерите на страните членки на Европейския съюз договориха по-силно сътрудничество в борбата с тероризма и в сферата на отбраната, стана ясно след първата сесия от срещата на високо равнище на Европейския съвет днес.
Заключенията от сесията са разделени на две части – вътрешна сигурност и борба с тероризма и външна сигурност и отбрана. От първата част става ясно, че лидерите на ЕС са решени да наложат по-силен натиск върху дигиталната индустрия, най-вече социалните медии, за да положат повече усилия в борбата с предизвикателствата на тероризма. Лидерите искат от индустрията „нови технологии и инструменти, които да подобрят автоматичното засичане и премахване на съдържание, което призовава за терористична дейност“. Европейският съвет изразява готовност да приеме нужното законодателство, за да реши този проблем.
По-важното решение обаче се вижда от втората част на заключенията – лидерите на ЕС са постигнали споразумение за нуждата от установяване на Постоянно структурирано сътрудничество (Permanent Structured Cooperation, или PESCO) в съответствие с разпоредбите на Лисабонския договор. В отделно прессъобщение председателят на Съвета Доналд Туск заявява, че: „Това е историческа стъпка, тъй като подобно сътрудничество ще позволи на ЕС да се придвижи към по-дълбока интеграция в отбраната“.
Според заключенията през следващите три месеца се очаква лидерите на ЕС да договорят общ списък от критерии и задължения, както и график и конкретни механизми за оценка. Работата трябва да съответства на националните планове за отбрана на страните членки, както и със задълженията към НАТО и ООН. „Конкретни проекти и инициативи за сътрудничество ще бъдат идентифицирани в подкрепа на общите цели, ангажименти и критерии на PESCO”, се казва още в документа.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че Лисабонският договор предоставя на ЕС всички нужни инструменти за постигането на по-тясно сътрудничество в отбраната, предава euractiv. „Придвижихме напред програмата“, каза Юнкер, наричайки PESCO “спящата принцеса на Лисабонския договор“. „Принцесата сега се събужда, тъй като през последните месеци придвижихме напред всички предложения, свързани с отбраната на Европа“.
От заключенията се вижда още, че Европейският съвет е одобрил предложението на ЕК за създаването на Европейски фонд за отбрана, чиято цел е подобряване ефективността на разходите за отбрана. В документа се казва, че „целта е да се осигурят възможности, да се гарантира конкурентна, иновативна и балансирана база за европейската отбранителна индустрия в ЕС, включително чрез трансгранично сътрудничество и участие на малките и средни предприятия“.
Юнкер приветства договорката за създаване на фона, тъй като „в Европа има 178 вида оръжейни системи, докато в САЩ те са 30. Има 17 вида танкове в Европа, а в САЩ само един. Харчим наполовина, а ефективността е 15%“, а 80% от проучванията и 90% от поръчките все още се правят на национална база.
преди 7 години Европейски съвет и законодателство? Май нещо сте се объркали отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години прави впечатление, наш ББ дръпнал стола назад за да си опъне морните крачета, свалил сакото и запретнал ръкавите :))) ... кърти мифффки баце :))) все едно наглежда/строи магистрала ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар