Национални цели за интерконекторите – газови и електроенергийни, ще обсъдят министрите на енергетиката от страните от ЕС на днешното си заседание в Люксембург. От предварителната програма, публикувана на сайта на Съвета, е видно, че дискусията е поискана от Португалия и Испания.
Изграждането на енергийни връзки между страните от общността е част от стратегията за създаване на Енергиен съюз. Те са от стратегическа важност и при създаването на вътрешен енергиен пазар, за повишаването на сигурността на доставките и по-ефективното функциониране на енергийната система като цяло.
Интерконекторите могат да донесат по-конкурентоспособен и стабилен енергиен пазар, както и да допринесат за по-добри цени за потребителите. С тяхна помощ ще бъдат намалени разходите, особено що се отнася до избягването на изграждането на дублиращи мощности, пишат от Съвета.
През 2014 година институцията призова за ускоряване на работата по интерконекторите и поиска от страните до 2020 година да осигурят обвързаност на поне 10% от производствения капацитет на инсталираните енергийни мощности и на поне 15% до 2030 година.
Няколко години по-късно обаче преценката на институцията е, че много държави не само че няма да постигнат целта от 10%, но няма да успеят да се справят с тази задача и до 2025 година.
По време на своята среща министрите на енергетиката ще обсъдят още Парижкото споразумение за климата, възобновяемите енергийни източници и начините за финансиране на подобни проекти, енергийната ефективност и енергийния пазар.
Отделна точка за дискусия е проектът „Северен поток“, като от програмата е видно, че разговорите няма да бъдат публични. Останалите теми могат да бъдат проследени онлайн на сайта на Съвета.