Новият френски президент Еманюел Макрон дойде на власт с обещанието за сериозни реформи в трудовия сектор и това беше първата работа, с която се захвана, влизайки в Елисейския дворец.
Проучване на общественото мнение, цитирано от Politico, показва, че малко или много, французите приемат неговите идеи. 44% от участвалите в анкетата подкрепят напълно, а 50% - частично, реформиране на системата. Едва 6% са изцяло против промените.
Преговорите относно реформите вече активно текат и новият френски премиер преговаря условията с министрите в кабинета, представителите на синдикатите и бизнеса. С измененията трудовият пазар ще стане по-гъвкав, а една от основните промени всъщност е свързана със своеобразно „децентрализиране“ на колективните трудови договори и заплати - договарянето трябва да бъде оставено на фирмите, а няма да се прави за отделните индустрии.
Така френският бизнес, особено малките и средните компании, ще стане по-адаптивен и ще може да създаде и повече работни места. С предлаганите нови правила наемането и уволняването на служители ще стане по-лесно, допълва още Ройтерс.
Според Politico шансовете на Макрон да прокара промените всъщност не са никак малки. Френското общество е чувствително по темата и не позволи промени, предлагани от предишния президент Франсоа Оланд. Неговият наследник обаче постави реформата в своята предизборна кампания и хората вече са подготвени.