Наред с икономически активното население на възраст от 15 до 74 години (224 млн. заети и 21 млн. безработни) през 2016 г., почти 11,1 млн. икономически неактивни лица в същите възрастови граници в Европейския съюз (ЕС) са имали някаква връзка с пазара на труда и може да се възприемат за потенциална допълнителна работна сила. Това се равнява на 4,5% от работната сила на ЕС, съобщава Евростат.
От тези, които в момента са икономически неактивни, около 8,8 млн. души биват определяни като свободни за работа, но нетърсещи такава. Тази група включва например хора, които са обезкуражени от пазара на труда. Друга група се състои от почти 2,3 млн. души, които търсят работа, но не са на непосредствено разположение, например студенти, търсещи работа след завършването си. Жените (55,9%) формират по-голямата част от общата потенциална допълнителна трудова сила в ЕС.
Потенциалната допълнителна трудова сила варира значително между различните страни членки, като най-големите дялове са в Италия (с над 3,3 млн. души, което се равнява на 13,0% от общата трудова сила) и Хърватска (10,9%). След тях са Финландия (8,0%), България (6,9%) и Люксембург (6,8%).
Трябва да се отбележи, че във всяка страна членка на ЕС потенциалната трудова сила се състои основно от лица, които са на разположение за работа, но не търсят такава. Жените формират по-голямата част от общата потенциална допълнителна трудова сила в повечето страни членки на ЕС с изключение на Ирландия, България, Литва, Финландия и Дания.