Съветът на ЕС окончателно одобри нови правила, които да подобрят защитата на европейските средства от измами. Това съобщават от институцията. Директивата трябва да бъде гласувана от Европейския парламент и публикувана в Официалния вестник на общността. Тя ще влязе в сила 24 месеца след официалното ѝ обявление.
Новите правила са част от архитектурата на Европейската прокуратура, за изграждането на която се съгласиха 16 държави от ЕС, сред които и България.
Текстовете дават общи дефиниции на нарушения със средства от европейския бюджет – кражби от европейски фондове, корупция, както и пране на пари. Предвиждат се санкции и по отношение на трансграничните измами с ДДС, но обхватът на директивата ще бъде ограничен само до „сериозни нарушения“. Под „сериозни“ се разбират измами с ДДС между две държави от ЕС, щетите от които са на стойност над 10 млн. евро.
Така ще бъде опазен финансовият интерес на общността, посочват още от Съвета в своите мотиви за исканата правна норма.
„Защитата на бюджета на ЕС е от ключово значение, за да бъде осигурено по-ефикасно и по-ефективно използване на парите на европейските данъкоплатци“,коментира министърът на правосъдието на Малта Оуен Боници по повод приетата директива.
Той посочи, че приемането на общи определения, правила и минимални санкции за нарушенията е стъпка срещу борбата с измамите в целия ЕС.