Белгийците, които нямат деца, не са семейни и получават средната за страната заплата, плащат средно най-големи данъци, следвани от германците. Това сочат данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), публикувани днес и цитирани от ДПА.
Работещите в Чили, Нова Зеландия и Мексико пък дават най-малка част от заплатите си на държавата, пише БТА.
Така нареченият данъчен клин (разликата между заплатата преди и след облагане с данъци - бел. ред.) в Белгия достига 54 процента, 49,4 процента в Германия, 48,2 процента в Унгария и 48,1 % във Франция.
Чилийците плащат едва 7 процента, новозеландците - 17,9 процента, а мексиканците - 20,1 процента.
Данъците върху трудовите доходи на средния трудещ се в страните от ОИСР през 2016 г. са продължили да се понижават, отчитайки спад за трета поредна година - до 36 на сто от разходите за труд.
"Намаляването на данъчния клин, отчитано от 2013 година, отчасти се обяснява с реформите, въведени в някои страни с цел намаляване на данъците върху трудовите доходи", посочва докладът. Организацията посочва Белгия и Австрия като страни, където показателят се е понижил силно през 2016 г. заради тази тенденция.
Единствено в Гърция данъчният клин е нараснал с над един процентен пункт - с 1,06 на сто, което се дължи на едновременното увеличаване на личния подоходен данък и вноските за социално осигуряване.