IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Официалната помощ за развитие от ЕС е достигнала рекордните 75,5 млрд. евро

Сумата, предоставена в помощ на развиващите се страни през миналата година, е нараснала с 11% спрямо 2015 г.

17:30 | 11.04.17 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Официалната помощ за развитие, предоставена от Европейския съюз и страните членки, е достигнала 75,5 млрд. евро през 2016 г., което е най-високото им ниво в историята. Това съобщи Европейската комисия във вторник, позовавайки се на предварителните данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Сумата е с 11% по-висока спрямо равнището от 2015 г., като нивата на финансова подкрепа на ЕС нарастват за четвърта поредна година.

Общо официалната помощ за развитие на ЕС през 2016 г. представлява 0,51% от брутния национален доход (БНД) в съюза. За сравнение, през 2015 г. той е бил 0,47%. Нивото е доста над средния процент от 0,21% за страните, които не са членки на Комисията на ЕС за помощ за развитието.

„Горд съм, че ЕС остава водещият доставчик на официална помощ за развитие в света – ясно доказателство за нашата ангажираност към Устойчивите цели за развитие на ООН“, каза еврокомисарят по международното сътрудничество и развитие Невен Мимица. „Призоваваме всички участници в развитието да удвоят усилията си, за да постигнат същото. И не трябва да спираме дотук. Подпомагайки инвестициите в частния сектор, помагайки да се мобилизират местните ресурси и засилвайки съвместните усилия със страните членки на ЕС, ние се опитваме да се възползваме максимално от финансовите източници за развитие“.

През миналата година е имало пет страни членки на ЕС, които са предоставили поне 0,7% от брутния си национален доход за помощ за развитие. На първо място е Люксембург с 1%, или 347 млн. евро, следван от Швеция с 0,94%, или 4,4 млрд. евро, и Дания с 0,75%, или 2,14 млрд. евро. Макар че е на четвърто място като процент от брутния национален доход (0,7%), по размер на сумата Германия е лидер с 22,3 млрд. евро. Подобно на нея Обединеното кралство е на второ място по предоставена сума – 16,2 млрд. евро, но на пета позиция по процент от брутния национален доход (0,7%).

Почти на дъното от гледна точка на дела от брутния национален доход се намира България (0,09%), като страната е предоставила 37 млн. евро като помощ за развитие – процент, който не търпи промяна от 2010 г. насам (с изключение на 2012 г., когато е 0,08%). След България като процент от БНД е единствено Хърватска с 0,07%, но пък сумата отново е 37 млн. евро. Само 16 млн. евро е успял да задели

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:10 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 2
SickSix
преди 7 години
Като цяло и аз съм скептично настроен спрямо ползите и идеята зад тези "помощи" като се има предвид в какво състояние е икономиката на България. В статията Люксембург е посочена като страната, която отделя най много пари за помощи. За сравнение Люксембург ( 550 хил. души ) имат по голямо номинално БВП от България ( 7 мил. души ).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 3
nobel
преди 7 години
Моето лично мнение е, че една много малка част от парите от тези "помощи" достигат до някой, който наистина се нуждае от тях. Повечето отиват в ръцете на корумпирани политици. И всъщност най-вероятно ТОЧНО ТОВА е целта - да се държат в подчинение съответните корумпирани политици. Точно същата е и целта на еврофондовете. И в двата случая схемата е напълно корупционна и резултатите са идентични. Когато се раздават тези пари никой не мисли за бедните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 2
DELCHO SMOKA
преди 7 години
Каква е логиката да даваш пари на африканците, при положение, че ти си леш в собствената си кошара? В България редица пенсионери са на 180 лева пенсия. Съществуват редица работещи бедни в изостаналлите региони, където един работещ с 480 лева храни още 3ма члена от семейството. Няма никаква работа по селета и те се обезлюдяват. Не е ли по-логично да се помогне на тези хора първо, а ако остане нещо, нека да има и милостиня.После какво да се хранят африканци, където средно семейство има 6-7 деца. Те се подпомагат от 50-60 години и децата на децата имат по 6-7 деца. Днешните деца, които се изхранват с помощи, утре отново ще имат по 6-7 деца.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още