Приключи процесът по либерализация на газовия пазар в Латвия, става ясно от съобщение на местния регулатор. 15 са компаниите, които се регистрираха за търговия с природен газ – 13 латвийски и 2 литовски. Те имат право да използват газопреносната мрежа и хранилищата в страната.
Още в началото на февруари газовият регулатор одобри всички необходими регламенти за освобождаването на пазара в страната. Така стана възможна реализацията на записаните в Закона за енергетиката на страната планове за пълната либерализация на газовия пазар от 3 април 2017 г.
Отварянето на пазара беше заложено още с приватизацията на държавната Latvija Gaze през 1997 г. В договора за продажбата беше записано, че компанията ще има изключителното право да продава и пренася газ на територията на Латвия до 3 април 2017 година.
Процедурата по отваряне на газовия пазар започна през 2015 година, припомня Ройтерс. Тогава правителството съобщи, че ще раздели дейностите на Latvijas Gaze с цел да бъдат спазени европейските правила и да се насърчи конкуренцията в сектора.
Плановете са до края на 2017 година собствеността върху газопреносната мрежа и съоръженията за съхранение на газ да бъде разделена от дейността по продажбите на газ Latvija Gaze.
Латвийският газов оператор прие правилата за достъп на трети компании до газопреносната мрежа още в края на 2015 година под натиска на Европейската комисия. Така е гарантирано, че домакинствата могат свободно да избират своя доставчик на природен газ.
В интервю за ТАСС Айгарс Калвитис, председател на Latvija Gaze, коментира, че отварянето на газовия пазар в страната не променя съществено ситуацията за битовите потребители, за които ще има преходен период от 2 години.
Според Калвитис отварянето на пазара ще е от значение за индустрията, а ролята на „Газпром“ няма да се промени, защото има сключени договори за доставка, които ще продължат да действат както досега.
В Латвия ще има ръст на цените на газа, смятат в Latvija Gaze. Но причината се дължи на намалените обеми, а газопреносната мрежа се нуждае от инвестиции за поддръжка.
В регулатора пък са разработили методика, която да защити потребителите от шоково увеличение. Според нея цената ще бъде променяна спрямо цените на петролните продукти, както и тарифите за обслужване.
преди 7 години Правят си експерименти хората с държави джуджета :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар