Европейските пазари отчетоха спадове в понеделник, след като провалът на администрацията на Доналд Тръмп и на Републиканската партия в САЩ да инициират здравна реформа разочарова глобалните пазари, съобщи CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 се понижи с 0,84%, като почти всички сектори отчетоха спадове, а най-големите губещи бяха компаниите, производителки на основни ресурси. Те изтриха над 3,6%. Гигантът в минното дело ArcelorMittal беше на дъното на индекса, като акциите на компанията поевтиняха с над 6%.
За сравнение компаниите в сектора на ценните метали изглежда извлякоха полза, защото инвеститорите се насочиха към златото като към актив убежище. Акциите на Randgold и Fresnillo се търгуваха на положителна територия.
Акциите на банките поевтиняха с близо 1,4 на сто, тъй като трейдърите се съмняват дали президентът Тръмп ще успее да осъществи икономическите си планове, особено след провала в анулирането на Obamacare и замяната й с нов закон. Акциите на италианската банка Unicredit поевтиняха с близо 2,2%.
Британският British Telecom беше глобен с рекордните 42 млн. паунда, тъй като не е осигурил достатъчно бързо високоскоростни линии за бизнеса. Тази грешка може да струва на телекома около 300 млн. паунда, а акциите му поевтиняха с 0,9%.
Британският паунд достигна до най-високото си ниво от близо два месеца в понеделник, като поскъпна до 1,2590 долара. Все пак подемът при лирата вероятно ще бъде краткотраен предвид предстоящото активиране на член 50 от Лисабонския договор в сряда.
В сферата на макроикономиката индексът за бизнес климата на германския Институт за икономически изследвания (Ifo) записа повишение до най-високото си ниво от близо шест години. Показателят нарасна от 111,1 през февруари до 112,3 през март.
Английската централна банка обяви детайли за стрес тестовете през 2017 г.