Три години след началото на „играта на санкции“ между Русия и Запада подкрепата на въведените от Москва контрасанкции остава висока сред руските граждани (72%), показва изследване на руския център за проучване на обществото мнение ВЦИОМ.
В същото време обаче расте делът на хората, които не одобряват действията на Русия – от 9% през 2014 г. до 24% през 2017 г.
Най-критично са настроени младежите – 53% от анкетираните на възраст между 18 и 24 години, както и жителите на Москва и Санкт Петербург (32%), става ясно от данните, публикувани на сайта на центъра.
Все по-малко са и хората, които оценяват като положително въздействието на контрамерките на Москва. През 2014 г. 80% от руснаците поддържат мнението, че санкциите към Запада ще имат позитивно влияние за страната. Днес на същата позиция са 67%. Според 26% от анкетираните ефектът е негативен, докато през 2014 г. на същото мнение са били 9%.
Общо 45% от младежите в Русия виждат по-скоро вреда, отколкото полза от въвеждането на ответните санкции.
ЕС и още няколко западни държави въведоха първите санкции срещу Русия през март 2014 г. във връзка с анексирането на Крим. През следващите месеци санкциите се разшириха и обхванаха ползването на нови технологии от Русия. Въведена е и забрана руски фирми да се финансират през западните капиталови пазари.
В отговор Москва наложи забрана за внос на селскостопански стоки. Тя беше въведена с указ на президента Владимир Путин през август 2014 г.
преди 7 години Ето го и цялото изследване:https://wciom.ru/index.php?id=236&uid=116127 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Как се разпространяват фалшиви и лъжливи новини ? Хайде да погледнем какво пише руският източник по въпроса:https://lenta.ru/news/2017/03/17/menshe_volneniy_izza_sankciy/Примерно:Одновременно с этим россияне стали заметно чаще говорить о положительном эффекте западных санкций. Его отмечают 35 процентов опрошенных, а два года назад этот показатель равнялся 17 процентам. 32 процента уверены: санкционная политика серьезно не повлияла на жизнь российского общества, в то время как в 2015-м так считали 22 процента участников опроса.Точно обратното на онова, което се твърди в статията на г-жа Петкова.Може ли в такива случаи да се предостави връзка с първоизточника, за да можем да сравним къде какво е написано ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар