Конституционният съд във Франция прави задълбочен анализ на законността на споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада (CETA), съобщава EurActiv. Съдът обаче ще се забави с произнасянето по казуса, става ясно още от съобщение, цитирано от онлайн изданието.
Решение на Конституционния съд може да бъде единствената възможност споразумението да не влезе в сила.
Европейският парламент одобри с голямо мнозинство CETA по време на пленарна сесия през февруари.
Във Франция обаче има сериозни съмнения дали то ще бъде от полза за икономиката и само 16 от 74-та френски депутати в ЕП подкрепиха приемането на споразумението.
В края на февруари 153-ма политици на избираеми постове, сред които 53-ма депутати, сезираха Конституционния съд в страната. Организации отправиха искане до президента Франсоа Оланд да забави влизането в сила на CETA, докато Съдът не се произнесе по казуса, допълва EurActiv.
Те призоваха да бъде свикан извънреден Съвет на ЕС и споразумението да бъде временно спряно.
Според адвоката Доминик Русо текстовете на CETA противоречат на френското законодателство. По тази причина и Конституционният съд може да го отхвърли.
Една от областите на конфликт е създаването на специални трибунали за решаване на спорове. Има опасност те да нарушат принципа на равнопостованесто и чуждите и френските инвеститори да не бъдат третирани по един и същи начин. Нещо повече - тези съдилища ще отнемат компетенциите на националните, което е в нарушение на правилата, казва адвокатът.