Британският борсов оператор London Stock Exchange (LSE) отчита по-висока оперативна печалба за 2016 г., но заради значително по-високите разходи в крайна сметка чистата печалба се срива на годишна база
Чистата печалба се понижава от 328 млн. паунда до 152 млн. паунда. Оперативната печалба пък се повишава със 17 на сто до 685,8 млн. паунда.
Приходите скачат с 14 на сто до 1,52 млн. паунда.
Операторът продължава да работи над сливането си с германската Deutsche Börse въпреки спекулациите, че сделката ще пропадне. Борсата очаква решението на Европейската комисия до 3 август. В последните дни се появиха високи съмнения за осъществяването на сделката, след като LSE сигнализира, че не е готова на нови отстъпки – например за продажбата на мажоритарния си дял в италианската търговска платформа MTS.
Преди година след материал на Ройтерс двете компании потвърдиха, че преговарят за сливане. Те искаха да създадат европейски гигант, който да може да се конкурира с по-големите американски оператори CME и ICE.
В Германия обаче от самото начало имаше критики, защото седалището на холдинговото дружество щеше да бъде в Лондон. След вота за Brexit съпротивата дори се увеличи. Провинция Хесен изискваше седалището да се измести във Франкфурт.
Не всички аргументи обаче са в контра на сделката. Според председателя на надзорния съвет на германската борса Йоаким Фабър решението на Великобритания да напусне ЕС трябва да е мотив за затягането на взаимоотношенията между двете страни. Той дори състави шестчленен комитет, който работеше по изглеждането на проблемите породени от референдума. Акционерите на LSE и Deutsche Boerse вече одобриха самата сделка.
Новината за вето от страна на Брюксел е изненадваща за мнозина. Още преди известно време LSE предложи в случай на сливане да продаде клиринговата си къща Clearnet SA за 510 млн. евро на базираната в Париж борса Euronext.
ЕК е дала да се разбере, че се опасява от възможното господстващо положение на обединената борса при уреждането на сделки с деривати (клиринг) в Европа. LSE и Deutsche Börse се надяват от своя страна продажбата на Clearnet да е достатъчна, за да смекчи опасенията.