Китайският корпоративен и финансов конгломерат HNA става голям акционер в германската Deutsche Bank. HNA е закупил акции на стойност 755 млн. евро от най-големия германски трезор и по този начин държи 3,04% от акциите на банката, обяви самият инвеститор, цитиран от DPA.
Китайците възнамеряват да вложат повече пари в германската банка: „Ние не изключваме да увеличим участието си в умерена степен, но при всички случаи ще остане на ниво под десет процента", заяви говорител на китайския концерн. HNA описва себе си като т.нар акционер - котва, който иска да участва в дружеството в дългосрочен план: „Ние имаме пълно доверие в управлението на Deutsche Bank и ще следим отблизо бъдещите стъпки, и като акционер ще ги подкрепяме, ако е необходимо".
HNA е известен извън Китай като собственик на авиокомпании (Hainan Airlines) и на летища и хотелски вериги като Hilton. В края на миналата година китайското дружество придоби дял от 25% в световната хотелска верига за 6,5 млрд. долара, а продавач беше Blackstone Group LP. Въпреки това холдингът притежава и голямо поделение за управление на банки и недвижими имоти. Компанията придоби през април 2016 г. Carlson Hotels Inc, които притежават веригата Radisson, както и мажоритарния дял на компанията в Rezidor Hotel Group AВ. Цената на сделката не се разкрива.
Със своите три процента HNA вече е третият най-голям акционер в Deutsche Bank. Катарският бивш премиер Хамад бин Ясим Бин Джабар Ал-Тани и братовчед му Хамад Бин Халифа Ал-Тани държат заедно повече от шест процента от акциите, а американското управляващо дружество BlackRock – също толкова.
Във всеки случай една значителна част от акциите сега е с чуждестранни собственици. През 2015 г. все още около 56 на сто от дяловете на Deutsche Bank бяха в германски ръце, а останалите - в чуждестранни. С последните инвестиции от Катар, Китай и Съединените щати това съотношение вероятно ще се промени значително.
Китайските компании засилват инвестициите си в чужбина, за да компенсират забавянето на местната икономика, посочва Ройтерс.
Отвъдморски сливания и придобивания от страна на китайските компании достигнаха рекордните 181 млрд. долара през миналата година, което е със 70% повече спрямо цялата 2015 г.
Така например китайската компания за домашни електроуреди Midea станa най-големият акционер в един от най-водещите производители на роботи в Европа - германската Kuka (интервю с Доминик Бьозл, старши мениджър Корпоративни иновации в германската компания за роботика KUKA, специално за седмичното технологично обзорно предаване UpDate на Bloomberg TV Bulgaria вижте тук).
Обявените сделки през миналата година включват и придобиването на швейцарската Syngenta от China National Chemical за 43 млрд. долара, което ще бъде най-голямата международна транскация на китайска компания. Tencent Holdings обяви през юни сделка за 8,6 млрд. долара за закупуването на финландския производител на видео игри Supercell, а China Oceanwide Holdings съобщи за придобиването на американския застраховател Genworth Financial за 2,7 млрд. долара.
преди 7 години Това е сигурно най-съмнителната банка в Европа, явно имат нещо предвид. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Тъй както върви, скоро няма да е германска тая банка :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар