Сърбия трябва да прекрати субсидиите за губещите държавни компании, за да спре огромния теч от държавната хазна, предупреди представителят на Международния валутен фонд (МВФ) в Сърбия Себастиан Соуса, цитиран от Bloomberg.
„Фискалните разходи от губещите държавни предприятия трябва да се спрат", заяви Соуса преди посещението на служители на МВФ в страната. Мисията ще започне на 27 февруари и ще продължи до 6 март.
Сръбският премиер Александър Вучич обеща да преструктурира, затвори или продаде стотици губещи компании, които годишно ощетяват бюджета с около 1 млрд. долара. Списъкът включва минните компании JP PEU Resavica, Rudarsko-topionicarski basen Bor и химическите производители „Azotara doo“ и „Metanolsko Sircetni Kompleks“.
След като Сърбия сви бюджетния дефицит до 1,4% от БВП през миналата година в сравнение с 6,6% през 2014 г., спирането на средствата за тези предприятия „ще закове печалбите“, заяви Соуса.
Мисията на МВФ ще проучи разходите в бюджета и как те ще се отразят на фискалната перспектива за тази година. Ще бъде обсъден и напредъкът при завършване на предишни споразумения, за да се гарантира, че програмата за структурна реформа ще бъде приключена през тази последна година на текущата тригодишна програма.
Управляващата Сръбска прогресивна партия успя да получи евтино финансиране за покриване на дефицити и дългове, което помогна на страната да възстанови доверието на инвеститорите.
Според прогнозите на МВФ икономиката на Сърбия ще нарасне с 3% през 2017 г. след увеличението от 2,7% през миналата година. Основен двигател на растежа се очаква да бъдат частното потребление и инвестициите, а инфлацията ще достигне заложената цел от 3%, плюс или минус 1,5 процентни пункта.