През 2016 година броят на новооткритите петролни и газови полета достигна 60-годишен минимум. Причината е ограничената дейност по търсене на нови находища, вследствие от ниската цена на петрола на световните пазари, пише Financial Times.
Инвестициите в търсене на нови полета намаляват съществено – от 100 млрд. долара през 2014 година до 40 млрд. долара през 2016 година. Все пак има сигнали, че тенденцията се обръща - много от големите енергийни гиганти, сред които и норвежката Statoil, планират по-големи инвестиции в търсене на нови находища през тази година.
Според статистиката на IHS Markit през миналата година са открити едва 174 нови петролни и газови находища. Преди 2013 година находките са били средно между 400 и 500 годишно. FT коментира, че по-малкият брой открити полета означава, че през следващите десетилетия светът ще е по-близо до задоволяване на своите енергийни нужди от алтернативи като шистовия газ.
През 2015 година също имаше значителен спад на новите находища на петрол или природен газ.
Обикновено отнема между 5 и 7 години от откриването на полето и експлоатацията на находището. Тоест липсата на достатъчно находища ще се отрази след около 10 години.
Намалението не е изненадващо – заради ниските цени на петрола на световните пазари от 2014 година насам компаниите ограничиха разходите си. В същото време и индустрията промени начина си на работа и насочи усилията към разработване на шистов газ. Това е особено видимо в Северна Америка.
Според изчисленията на анализаторите разработването на находище на шистов газ струва между 4 млн. и 10 млн. долара. От находката до експлоатацията може да се стигне за броени седмици. В същото време едно находище в офшорна зона се разработва за повече от пет години, а разходите надхвърлят 150 млн. долара.