Най-големият производител на мед в Европа Aurubis потвърди годишните си очаквания за финансовите резултати, въпреки срива в печалбата през първото фискално тримесечие, казва се в прессъобщение на компанията.
“Традиционно през първото тримесечие заради сезонни фактори има по-слабо търсене на продукти и то е най-слабото тримесечие за Aurubis", твърди председателят на Борда на директорите Юрген Шахлер. В тази връзка резултатите през първите три месеца на годината са били в рамките на очакванията на групата. При приходи от 2,462 млрд. евро (2,398 млрд. евро преди година) печалбата преди данъци и такси в периода между октомври и декември пада наполовина спрямо тази година по-рано до 18 млн. евро.
Обременяващо действа спирането на дейността поради ремонтни дейности на главния завод в Хамбург, както и отписване при материалните запаси в размер на 26 млн. евро. „Без ефектите от отписването и спирането на работата в Хамбург ние бихме постигнали много добър резултат за първото тримесечие и печалба от близо 60 млн. евро“, казва Шахлер.
Компанията потвърди целите си за фискалната 2016/2017 г., за която се очаква значително по-добър резултат в сравнение с предходната фискална година. Според Aurubis това значи ръст от 10% или повече.
През изминалата фискална 2015/16 г. (до края на септември 2016 г.) Aurubis отчете печалба преди данъци от 213 млн. евро.
В България Aurubis е представена чрез завода си в региона на Средногорието. Той е построен през 1958 г. и се състои от четири основни производствени единици: металургично производство, рафинерия за катодна мед, производство на сярна киселина и обогатителна фабрика. През април 2009 г. официално е прието новото име на компанията – Аурубис, след като година по-рано групата Кумерио е придобита от Norddeutsche Affinerie AG, което по-късно се преименува на Aurubis.
Днес в дружеството в България работят 845 души. През 2015 г. производството възлиза на 350 хил. тона анодна мед, 230 хил. тона катодна мед и 1,22 млн. тона сярна киселина. Компанията реализира 8% от износа на страната за различни пазари, сред които Турция, Белгия, Китай, Сингапур, а вносът се осъществява предимно от Китай, Балканите, Близкия изток.
Към настоящия момент компанията е най-големият ползвател на българските пристанищни и железопътни превози с над 2 млн. карго превози годишно.
За периода от приватизацията на компанията през 1997 г. до края на 2015 г. за модернизиране на производството и опазване на околната среда са инвестирани над 540 млн. евро