В сряда (15 февруари) Европейският парламент (ЕП) ще одобри окончателно търговското споразумение между Европейския съюз (ЕС) и Канада.
Дневният ред на сесията на евродепутатите в Страсбург предвижда на следващия ден пред тях да говори канадският премиер Джъстин Трюдо. Обръщението на Трюдо ще бъде първото изказване на канадски министър-председател пред ЕП, предава БТА.
Споразумението беше подписано от всички държави в ЕС в края на октомври 2016 г. след тежки преговори с Валония. Белгийският регион първоначално блокира документа заради опасения за местните фермери. Уговорката е текстове от споразумението да бъдат преразгледани.
България „изтъргува“ подписването на СЕТА с отпадане на визите за българи, пътуващи в Канада. Това ще се случи в края на тази година.
За утре (14 февруари) са насрочени общи разисквания за бъдещето на ЕС. Парламентът ще обсъди доклад на председателя на парламентарната група на либералите Ги Верхофстат, в който се посочва, че времето за управление на кризи в крачка и за допълнителни решения вече е отминало.
Докладчикът коментира, че този подход досега е довел единствено до приемането на мерки, които често са скромни и закъснели. Верхофстат предлага задълбочен размисъл за справянето със слабостите в управлението на ЕС чрез всеобхватно и цялостно преразглеждане на Договора от Лисабон.
В доклада се отбелязва, че посоката на промяна на ЕС следва да доведе до осъвременяване на процедурите за вземане на решения, а не до връщането на правомощия на националните държави. В документа е изразена загриженост от обособяването на "подгрупи от държави в ЕС", които подкопават единството и намаляват доверието на хората.
Верхофстат предлага преразгледаният договор за ЕС да ограничи възможностите за неучастие на отделни държави в общите политики. Той препоръчва да бъде въведено партньорство между ЕС и държавите, които не могат или няма да се присъединят към Общността, но които желаят тесни отношения с Брюксел при спазването на основните европейски ценности.
Утре следобед ЕП ще обсъди и обстановката в източната част на Украйна, въпроса за икономиката на Гърция, очакванията за възобновяване на мирните преговори за Близкия изток.
ЕП ще се запознае и с доклад на евродепутата Искра Михайлова за използването на фондовете на ЕС за развитието на регионите. В подготвената резолюция евродепутатите призовават Европейската комисия (ЕК) да представи план за "ускорено прилагане на политиката на сближаване". До 2020 г. ЕС разполага с 454 милиарда евро за регионално развитие.
В сряда ЕП ще обсъди, а в четвъртък ще гласува ново законодателство срещу тероризма. Промените предвиждат подготвителните действия, свързани с тероризъм, също да бъдат възприемани като престъпление. За престъпления ще бъдат обявени пътувания в чужбина за присъединяване към терористична група и последващо връщане в ЕС, набиране и обучение на терористи, открито подбуждане към терористични действия или изказвания в защита на извършени атентати. Законодателните промени няма да бъдат прилагани от Великобритания, Ирландия и Дания.
Като мярка за повишаване на сигурността ЕП ще подкрепи въведените задължителни проверки на всички пътници по външните граници на ЕС. Предвижда се личните документи да бъдат проверявани в съответните бази данни. Държавите от ЕС ще бъдат длъжни да проверяват пътниците дали не представляват заплаха за обществения ред и вътрешната сигурност.