Посещенията в лекарския кабинет, при зъболекаря, психиатъра и психотерапевта варират в широки граници сред страните от ЕС, сочи последното проучване на Евростат. Според данните в Унгария и Словакия гражданите са правили средно по 12 посещения при лекар през 2014 година.
На обратния полюс са Швеция и Кипър с по едва три посещения годишно. Българите посещават средно по шест пъти годишно лекарския кабинет.
В целия ЕС се наблюдава тенденцията жените по-често да се консултират с личния лекар или специалист, отколкото мъжете. Разбираемо и хората във възрастовите групи 15-24 години и 25 – 34 години по-рядко посещават лекарски кабинет. Пикът е при хората на възраст над 75 години.
Нежелание да се срещат със зъболекаря изпитват повечето европейци. Според публикуваната статистика в Румъния, Кипър и Португалия хората посещават зъболекарския кабинет под 0,5 пъти годишно, което реално означава по-рядко от веднъж на две години. Българите се консултират със своя зъболекар средно около един път годишно.
Лидери в тази статистика са холандците, посещаващи зъболекар 2,6 пъти в годината, а чехите – почти два пъти годишно. Всъщност в повечето страни от ЕС хората посещават кабинетите на своите зъболекари между 1 и 2 пъти годишно.
И тук жените се грижат повече за своите зъби и по-често посещават своите зъболекари, отколкото мъжете. По отношение на възрастовата група най-често в кабинетите са хората между 55 и 64 години. За разлика от статистиката за посещенията в медицинските кабинети, най-възрастните европейци посещават зъболекаря си по-рядко, отколкото младежите.
По-редки са и консултациите на европейците с психиатри и психотерапевти. Според данните хората на средна възраст посещават по-често своя психолог, а най-възрастните – психотерапевт. Предимството отново е за жените.