Неравенството в доходите между най-богатите и най-бедните хора във Великобритания намалява до 30-годишно дъно, съобщава Business Insider, като се позовава на официални статистически данни.
Разполагаемият доход за най-бедната една пета от населението във Великобритания се е повишил със 700 паунда, или 5,1%, през миналата година, докато доходът на една пета от най-богатите британци се е понижил с 1 000 паунда, или 1,9%.
В същото време 20% от най-богатите британци все още имат около пет пъти по-голяма сума за разходване след приспадането на данъци и социални придобивки в сравнение с 20% от най-бедните, или 62 хил. паунда в сравнение с 12,5 хил. паунда.
В същото време коефициентът на Джини, който се използва за статистическа характеристика на разпределението на благата в едно общество, е на най-ниското си ниво от 1986 г. Колкото по-ниска е стойността на коефициента, толкова по-голяма е равнопоставеността между богатите и бедните. Индексът отчита постепенно намаляване на неравенството през последните 10 години.
Данните показват, че приходите на една пета от най-богатите домакинства намаляват от началото на финансовата криза, като се понижават с 3,4% от 2007-2008 г.
Анализ на официалните данни показва, че данъчните и социалните политики са 35,8% отговорни за понижението на коефициента на Джини през миналата година, което представлява леко покачване спрямо влиянието им преди финансовата криза.
В момента средният разполагаем доход на едно британско домакинство е в размер на 26,3 хил. паунда, или с 1 000 паунда повече преди пика отпреди кризата. Голяма разлика се отчита при пенсионираните жители и тези, които все още не са достигнали тази възрастова група. Разполагаемият доход на пенсионерите британци е нараснал с 13% от 2007 – 2008 г. насам благодарение на скока при частните пенсионни схеми и индексацията на пенсиите.
В същото време средният разполагаем доход за работещите е нараснал със само 1,2% през същия период.