Комисията по финансите в британския парламент ще направи преглед на ефективността на Английската централна банка (АЦБ). Обект на проверката ще е периодът от глобалната финансова криза през 2008 г., посочва Ройтерс.
Агенцията припомня, че АЦБ беше критикувана от Тереза Мей по-рано тази година за това, че политиките й вредят на вложителите.
За да се справи с голямата рецесия отпреди осем години, регулаторът понижи основния лихвен процент до рекордно ниско ниво и предприе мащабна програма за изкупуване на облигации. Тази година, след референдума за Brexit от края на юни, банката понижи лихвата с още 25 базисни пункта до 0,25% и допълнително разшири стимулите.
Парламентарната комисия по финансите заяви в четвъртък, че ще прегледа „нежеланите последици“ от политиките на АЦБ, както и дали те са били ефективни в контрола на инфлацията.
„Това не означава задължително, че скоро предстои промяна в мандата на АЦБ, но е в унисон с реториката на Тереза Мей от речта и по време на конференцията на Консервативната партия“, смята Джордан Рочестър, форекс стратег в Nomura.
През ноември Мей подчерта „негативните странични ефекти“ от ниските лихвени проценти и количествените облекчения и допълни, че трябва да има промяна.
Управителят на АЦБ Марк Карни неколкократно повтори, че централната банка няма да следва инструкции от политици за това как да действа. Карни подчерта също, че правителствата, а не централните банки, в крайна сметка са отговорни за създаването на работни места, възнаграждения и благосъстояние.