Ако Европейската комисия (ЕК) върне визите за гражданите на САЩ за една година, това би довело до загуби от 6,8 млрд. евро за европейската икономика. Това заяви снощи еврокомисарят по вътрешните работи Димитрис Аврамопулос пред Европейския парламент, предава БТА.
По неговите думи връщането на визите ще доведе до загубата на 140 хил. места в европейската туристическа индустрия, а броят на посещаващите Европа граждани на САЩ ще спадне с 22 процента.
Темата за визите беше обсъдена заради въпрос до Европейската комисия (ЕК), внесен от комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи. Парламентарната комисия попита дали ЕК отчита, че е длъжна да издаде препоръка (т. нар. делегиран акт) за връщането на визите, след като САЩ все още изискват визи от гражданите на пет държави от Съюза - България, Румъния, Кипър, Полша и Хърватия.
Председателят на парламентарната комисия Клод Мораес посочи, че въпросът с визите е принципен за равнопоставеността в отношенията на ЕС със САЩ. Не може да не взимаме предвид последиците от връщането на визите, отговори обаче Аврамопулос. Той поясни, че сред най-засегнатите от това биха били Италия, Испания, Франция и Холандия.
Положението не е приятно, призовавам ви за търпение до приключването на прехода с администрациите в САЩ, след това ще поставим въпроса възможно най-ясно. Пътят напред не е лесен, досега няма напредък, заяви еврокомисарят по повод преговорите с Вашингтон за пълната отмяна на визите за САЩ за всички граждани на ЕС.
В последвалия дебат групата на Европейската народна партия (ЕНП) призова ЕК да издаде делегирания акт. Социалистите и демократите определиха действията на ЕК като неприемливи. Според тях с идването на власт на правителството на новоизбрания президент Доналд Тръмп възможностите за постигането на решение намаляват. Социалистите и демократите отбелязаха, че може да отнесат въпроса до Съда на ЕС.
Евродепутатът Филиз Хюсменова (АЛДЕ, ДПС) посочи, че е крайно време ЕК да вземе решителна позиция. Според различното отношение към гражданите на ЕС е недопустимо. Бездействието на ЕК създава усещането за двоен стандарт и различни класи европейци, подронва доверието на гражданите от засегнатите държави, добави Хюсменова. Тя призовава ЕК да изпълни ролята си в защита на интересите на всички европейски граждани.
Мария Габриел (ЕНП, ГЕРБ) призова за съгласувани действия между ЕК и държавите от ЕС. Според нея сега се създава впечатлението за различни класи европейски граждани.
Момчил Неков (БСП, С&Д) коментира, че ЕК предпочита да наруши законодателството и да дискриминира гражданите на петте държави. То подчерта, че след месец ЕК ще оценява България по механизма за наблюдение на спазването на върховенството на закона, а самата тя не спазва този принцип.
Андрей Ковачев (ГЕРБ, ЕНП) попита защо е законодателството в ЕС, ако ЕК не го спазва. За България постигането на пълна визова реципрочност е абсолютен приоритет. Виждаме нежелание от Конгреса на САЩ и сегашната администрация, затова призовавам ЕК да издаде този делегиран акт, добави той.
ЕК трябваше да представи този документ през април, когато официално стана ясно, че САЩ ще продължат да изискват визи за някои граждани на ЕС. Според правото на ЕС Комисията трябваше да предложи тогава връщането на визите за американци временно, за срок от 12 месеца.