Отрицателният вот на италианските гласоподаватели на референдума за конституционна реформа не може да се сравнява с британския вот за излизане от Европейския съюз (ЕС), коментира представителят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Франсоа Вилерой дьо Гало в понеделник, цитиран от Ройтерс.
Централните банкери все пак внимателно ще проследят последствията от решението на Италия, каза по време на семинар в Япония Вилерой, който е и гуверньор на Френската централна банка.
Освен това Вилерой предупреди Великобритания, че няма да има право на „тенденциозен избор“ по отношение на достъпа до единния пазар, докато води преговорите си за раздяла с ЕС.
Италианският министър-председател Матео Ренци вече обяви, че ще подаде оставка след покъртителната загуба в неделя, с което хвърля третата по големина икономика в еврозоната в политическа несигурност.
„Референдумът в Италия вчера може да се счита като нов източник на несигурност“, каза Вилерой.
„Той обаче не може да се сравнява с британския референдум. Италианският народ бе призован към изборните урни, за да гласува по вътрешен конституционен въпрос, а не по дългосрочното членство на Италия в ЕС“.
Еврото се срина до двегодишно дъно след референдума в Италия, а оставката на Ренци може да даде на антиевропейските партии шанс да спечелят повече власт, което допълнително би застрашило европейската интеграция.
В същото време Вилерой изрази увереност в устойчивостта на еврозоната, позовавайки се на напредъка при сливането на банкови регулации, подобряването на икономическия растеж и затягането на пазара на труда.
На 8 декември ЕЦБ ще се срещне за пореден път във Франкфурт. На тази среща банката ще удължи програмата си за изкупуване на облигации след март и ще обмисли изпращането на официален сигнал, че програмата в даден момент ще приключи, казват високопоставени източници, запознати с дискусиите, за Ройтерс.
Преди референдума източници от централната банка казват за изданието, че ЕЦБ е готова временно да засили покупките на италиански държавни облигации, ако референдумът остро увеличи разходите за заеми за най-задлъжнелия кредитор на еврозоната.
Вотът на Великобритания за излизане от еврозоната също се превърна в източник на тревоги за финансовите пазари, но все още има много несигурност около стратегията за преговори шест месеца след вота.
Вилерой в понеделник отправи остро предупреждение, че Великобритания не трябва да очаква специална сделка, която да ограничи имиграцията, докато в същото време запазва достъпа ѝ до единния европейски пазар.
„Ако те искат да запазят пълен достъп до единния европейски пазар, те ще трябва да приложат всички правила“, каза Вилерой.
„Не може да има свободно лавиране и избор само на най-доброто. Ако Великобритания избере „твърдо излизане“, това ще означава край на европейската паспортизация за Ситито в Лондон“.
Паспортизацията позволява на финансовия център в Ситито да прави бизнес с клиенти в еврозоната, макар че Великобритания не се присъедини към единната валута.
Банките в Лондон управляват бизнес за трилиони евро, така че т.нар. „твърдо излизане“, при което Великобритания губи свободния си достъп до ЕС ще има сериозни последствия.