Великобритания няма да блокира плановете за засилено сътрудничество в областта на отбраната в Европейския съюз (ЕС), коментира външният министър на страната Борис Джонсън, цитиран от Ройтерс. Досега британският министър на отбраната Майкъл Фалън винаги е заявявал, че страната ще блокира създаването на обща армия на ЕС, тъй като това би подкопало ролята на НАТО.
Джонсън обаче пояснява, че въпросът в момента е как точно ЕС ще изработи правилата за общата сигурност и новата система за отбрана. "Ако искат да го направят правилно, ние няма да блокираме или да възпрепятстваме бъдещите стъпки за интеграция на ЕС, ако толкова го желаят", каза той в Лондон.
Преди броени дни в Брюксел официално бяха представени плановете за обща военна политика. Те предвиждат създаването на фонд, който да финансира купуването на военна техника, както и други мерки, чрез които да бъде засилено сътрудничеството между държавите в общността.
Новата политика е мотивирана от промените, които ще настъпят в НАТО след идването на Доналд Тръмп на власт, коментират анализатори. Според изискванията на Алианса разходите за отбрана в страните членки трябва да бъдат поне 2% от брутния вътрешен продукт. Това изискване се спазва само от 4 държави в ЕС, които са част от НАТО.
Доналд Тръмп даде сигнал, че ще очаква от страните в ЕС да играят по-важна роля за отбраната на региона и да инвестират достатъчно средства.