IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕП поиска подробен отчет за конфликт на интереси от еврокомисарите

Имената и на двамата български комисари досега се оказаха забъркани в опасения за конфликт на интереси

16:49 | 01.12.16 г.
<p>
	Снимка: <em>Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

Срокът, в който бившите европейски комисари не могат да заемат определени длъжности, трябва да бъде удължен от 18 месеца на 36 месеца. Това препоръчват от Европейския парламент в свое предложение за преразглеждане на Кодекса за поведение на членовете на ЕК.

Комисарите да предоставят и декларации за конфликт на интереси с пълната картина на финансовото си положение, както и дейностите на всеки комисар и неговото семейство.

Искането на европейските депутати обаче е записано в незаконодателна резолюция, тоест текстовете не са задължителни за останалите европейски институции.

Според сега действащите разпоредби има т.нар. "период на охлаждане", през който бившите комисари не могат да заемат пост в частния сектор в сферата на компетентност, за която е отговарял като член на ЕК. Целта е избягване на конфликт на интереси.

Заради този срок бившите комисари получават и солидни компенсации след края на петгодишния си мандат в Комисията.

Идея за промяна по отношение на срока изрази и председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер. Той предложи срокът на "охлаждане" да бъде 24 месеца за комисарите и 36 месеца за председателя на Европейската комисия.

Темата за конфликт на интереси и новите работни места на бившите комисари е много чувствителна в Брюксел. През това лято вниманието привлече бившият председател на ЕК Жозе Мануел Барозу, който оглавяваше ЕК в продължение на два мандата в периода 2004 - 2014 година.

20 месеца след напускането си на поста той прие назначение в Goldman Sachs. Въпреки че формално определеният срок за незаемане на длъжност е спазен, новата позиция на Барозу - съветник за последиците за банката от Brexit, веднага повдигна съмнения за пренебрегване на правилата на ЕС.

Само преди ден от Politico пък коментираха и напускането на българския комисар Кристалина Георгиева, която ще бъде висш чиновник в Световната банка от началото на 2017 година. Според изданието преди да обяви напускането си, тя е договорила промяна в условията по заплащане на мениджъри на банката, които управляват проекти, финансирани с европейски средства.

Самата Георгиева отрече тези съмнение и заяви, че не е участвала пряко в преговорите между двете институции.

През 2013 година друг български комисар - Меглена Кунева, която днес е вицепремиер и министър на образованието в правителството в оставка, пък също беше заподозряна в конфликт на интереси. Тя стана член на Управителния съвет на френската банка BNP Paribas, но без изпълнителни функции. Кунева поясни, че е приела това назначение след изричното разрешение на Европейската комисия.

И това са само част от случаите, при които има формално или не нарушаване на правилата на Комисията. Затова и европейските депутати препоръчват затягане на мерките.

В предложението е записано още, че при установяване на конфликт на интереси по време на мандата бившите комисари трябва да могат да губят облагите си - компенсации и право на пенсия. Европейският парламент трябва да може да поиска от председателя на ЕК оттеглянето на доверието спрямо определени членове, заявяват още европейските депутати в своята резолюция, публикувана на сайта на институцията.

Текстовете бяха приети с голямо мнозинство в пленарната зала - 615 гласа "за", петима против и шестима въздържали се.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още