Скандалът с еврокомисаря Гюнтер Йотингер се задълбочава допълнително, след като днес европейската редакция на сайта Politico внесе уточнения около предизвикалото укори негово пътуване с частен самолет до Будапеща през май, предава БТА.
По-рано тази седмица бе съобщено, че Йотингер е пътувал за среща с унгарския премиер Виктор Орбан с частния самолет на германския гражданин Клаус Манголд, почетен консул на Русия в провинция Баден-Вюртемберг. Politico уточнява, че Манголд е консултант по договора между Москва и Будапеща за осъвременяване и разширяване на АЕЦ "Пакш".
Европейската комисия вчера не съобщи в официалния списък с прекратени и открити наказателни процедури, че е отменила без последствия разследването за тази АЕЦ. Преди година комисията откри наказателна процедура срещу Будапеща заради съмнения, че без обществена поръчка унгарското правителство е определило руската фирма "Атомпроект", подразделение на "Росатом", за изпълнител на ремонта и за доставчик на нови два ядрени реактора. Общата стойност на сделката е между 10 и 13 млрд. евро.
Комисията настоява, че Йотингер не е нарушил кодекса за поведение на еврокомисарите, тъй като, макар да не е обявил срещата си с Манголд, той не е бил длъжен да го прави, защото разговорът на двамата в самолета не засягал неговите отговорности, свързани с цифровата икономика. Комисията твърди също, че съвместното пътуване в частния самолет не може да се възприема точно като среща.
Вчерашното необявено по надлежния ред решение на комисията да прекрати разследването за сделката с "Атомпроект" открива пътя за изпълнението на проекта с руски реактори. Комисията е на мнение, че Йотингер не е ползвал частния самолет в нарушение, защото това бил единственият начин да стигне навреме за срещата в Будапеща.
Евродепутати, чийто въпрос до ЕК и последвал отговор на администрацията на комисията станаха повод за поредните открити проблеми с Йотингер, уточниха вече, че в деня на пътуването е имало четири редовни граждански полета между Брюксел и Будапеща.
Politico нарича аферата "Йотинг Еър" и задава множество въпроси, сред които какво толкова спешно в областта на цифровата икономика са имали да обсъждат еврокомисарят и унгарският премиер.
Йотингер бе предложен от председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер за наследник на ресора на подалата оставка Кристалина Георгиева, досега еврокомисар за бюджета. Йотингер трябва да бъде одобрен от Европейския парламент, за да встъпи в новата си длъжност. Още не се знае дали Юнкер ще го предложи и за свой заместник, въпреки сегашния скандал и имайки предвид неотдавнашните изявления на Йотингер, засегнали китайците, валонците, жените, гейовете и пенсионерите.
преди 8 години Колко немци са почетни консули на Русия в нещо си там или служители на щат в руски компании? Руско-немската братска дружба да не излезе много по-голяма от руско-православно-славянската фалшификация? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Още не се знае дали Юнкер ще го предложи и за свой заместник, въпреки сегашния скандал и имайки предвид неотдавнашните изявления на Йотингер, засегнали китайците, валонците, жените, гейовете и пенсионерите. Интересно ми е китайците и *** в европа колко са??? Да не се окаже че е обидил 0,0000000000000000000000001 % от населението отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ако некой се опитва да намеква, че ИдиЙотингер е руска лимонка, явно е забравил ролята му в другия, много по-фатален за Европа скандал - "Киев мейдан". Там усърдно и денонощно копа за да докара отношенията между Европа и Русия до днешния им хал... отговор Сигнализирай за неуместен коментар