Европейските депутати подкрепиха идеята за създаване на общ механизъм за наблюдение над страните от ЕС, съобщава БТА. По него ще се проследява дали се спазва върховенството на закона, по подобие на проверката, която се извършва в момента за България и Румъния.
Докладчикът по темата София ин 'т Велд (АЛДЕ, Холандия) посочи, че необходимостта от нов, единен и постоянен механизъм, нараства. "Нямаме средствата да налагаме нормите на върховенството на закона засега", поясни тя.
В подкрепа на новия механизъм се изказаха групите на Европейската народна партия (ЕНП), на социалистите и демократите (АЛДЕ), Европейската обединена левица, Зелените и "Европа на свободата и пряката демокрация". Според ЕНП механизмът е необходим, защото би осигурил защита срещу дълбоки промени в държавите, където изборите водят до големи политически промени.
От АЛДЕ допълниха, че съществуващите механизми за опазването на върховенството на закона в ЕС не осигуряват необходимата защита. Групата на социалистите и демократите в ЕП изрази становището, че новият механизъм би бил в защита на гражданското общество. Филиз Хюсменова (АЛДЕ, България) посочи, че Европа е на кръстопът и се нуждае от преосмисляне на ценностите, върху които е изградена.
Особено важно е, че новият механизъм би заменил действащите "на парче" инструменти като механизма за сътрудничество и проверка, който се прилага вече 10 години само срещу България и Румъния, и би премахнал двойния стандарт, коментира тя.
Групата на Европейската обединена левица подкрепи въвеждането на нов механизъм с виждането, че съществуващите правни лостове не осигуряват нужната независимост при оценката на състоянието на върховенството на закона в ЕС.
Зелените също подкрепиха доклада, а депутатите от групата поясниха, че новият механизъм не би бил срещу "новите" държави в ЕС.
Групата "Европа на свободата и пряката демокрация" се изказа в полза на предложението с виждането, че е необходимо нещо ново за опазването на върховенството на закона.
Срещу новия механизъм обаче се обявиха Европейските реформатори и консерватори. Мотивът им е, че целите на предложението могат да бъдат постигнати с диалог и взаимно доверие. Групата "Европа на народите и свободата" посочи, че и сега съществува механизъм за наказания на страните, които не осигуряват върховенство на закона и коментира, че предложението създава правен проблем и би било пореден удар срещу суверенитета на държавите в ЕС.
Заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс също е против въвеждането на подобен механизъм. По неговите думи ЕК подкрепя целите на предложението, но не и идеята за изготвянето на годишни доклади от независими експерти.
"Имаме достатъчно съществуващи инструменти за защита на върховенството на закона", коментира Тимерманс.