IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Данъкът върху финансовите трансакци в ЕС ще бъде факт най-рано 2018 г.

Финансовите министри са се договорили по четири важни мерки, които ще оформят ядрото на този данък

21:35 | 11.10.16 г. 3
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Данъкът върху финансовите трансакции, по който десет страни от ЕС преговарят месеци наред, няма да бъде факт поне до 2018 година, съобщава БТА. Това заявиха днес финансовите министри на Германия и Испания - Волфганг Шойбле и Луис де Гиндос, цитирани от Франс прес.

Ако нещата вървят наистина бързо, то 1 януари 2018 година е приемлива дата, каза Шойбле.

Тази гледна точка бе споделена и от испанския му колега Де Гиндос, според когото данъкът няма да бъде приложен на практика преди 1 януари 2018 г.

Страните биха могли да се споразумеят до края на годината, цитира ДПА думите на Шойбле.

Австрия, Белгия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Португалия, Словакия, Словения и Испания водят преговори по данъка от близо три години. В един момент планираха да започнат въвеждането му тази година.

Финансовите им министри се срещнаха късно снощи, за да оценят техническия напредък, постигнат от юни. Тогава австрийският министър на финансите Ханс Йорг Шелинг предупреди, че те трябва да си поставят за цел да постигнат споразумение до септември или напълно да се откажат от проекта.

Тази сутрин обаче еврокомисарят за икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси заяви в Люксембург, че вчера министрите са постигнали "много важен напредък".

Те са се договорили по четири важни мерки, които ще оформят ядрото на този данък, посочи еврокомисарят, допълвайки, че предстои кабинетът му да подготви проект за съответната регулация.

Страните се споразумяха за основата, отбеляза Шойбле. "До края на годината искаме да имаме решение", добави той, посочвайки, че след това данъкът би могъл да бъде въведен най-рано през 2018 година.

Идеята за въвеждане на данък върху финансовите трансакции в ЕС отдавна е силно оспорвана и не може да събере подкрепа сред 28-те членки на блока. Десетте страни, които подкрепят налога, използват процедура, известна като засилено сътрудничество, припомня ДПА.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:02 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 3
ПИЧ
преди 8 години
Е, какво ще правят тия ***, с още един нов данък. Ще щавят населението и ще пълнят бюрократичните си гуши, ще ги хрантути целия народ на ЕС. А големите капитали ще избягат, защото света е голям.ЕС отново ни предлага някаква форма на социализъм, на социални помощи, на подпомагане и прочие.........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 5
Иван Митев
преди 8 години
Актуалните злини не идват от това дали се прилага или не се прилага някой данък, а от наличие на сгрешена парична система.Като знаеш основните неща за икономиката, какво знаеш за сега прилаганата парична система?При запазване на сегашната държавна грешка и с "Данък Тобин" ще се развива потенциал за криза и можеш да бъдеш сигурен, че според теб колкото по-добре се прилага този данък, толкова по-силен потенциал за стопанска криза ще се развие и щетите ще са по-болезнени.За обществен просперитет, преди всичко друго е необходимо подобрение на парична система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 8
Атанасио
преди 8 години
''данък Тобин'' е задължително - http://avtorski.pogled.info/article/52579/Vampirite-na-finansovoto-kazinoИкономиката е особена наука но основните неща се знаят и нобелиста по икономика Джоузеф Стиглиц го каза - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1701431930135034 но тъй като не казва ясно от къде да дойдат парите за увеличение на съвкупното търсене и за активни правителствени политики трябва да се обяснява подробно и в какво да се инвестира като не се забравя за системната криза ,че трябва нова ''система''.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още