Заседанието, което беше закрито, бележи вероятното начало на подновения словесен сблъсък между ЕЦБ и Германия, където политиката на количествени облекчения и ултраниски лихвени проценти не се приема с особена охота от политиците.
Драги даде съвместна пресконференция с председателя на комисията Гунтер Крихбаум от Християндемократическия съюз на Ангела Меркел. Сред дипломатичната реторика и благодарностите за добрия тон обаче нямаше как да бъдат скрити критиките на Крихбаум от името на колегите му и защитните реплики на Драги.
„Бундестагът уважава независимостта на ЕЦБ, но в рамките на нейния мандат“, каза германският депутат в своето изявление.
„Европейската централна банка е признателна за уважението от страна на Бундестага и за това, че депутатите знаят колко трудна задача има тя“, каза Драги в своето изказване.
Президентът на ЕЦБ посочи, че вече е заявявал, че мерките на банката са ефективни и доказателство за това е възстановяването, което продължава със скромен, но постоянен темп. Драги сравни ситуацията в еврозоната днес със ситуацията преди 4 години, когато за последен път е отговарял на въпросите на германските депутати, и посочи, че днес положението е много по-добро.
Драги и депутатите са обсъдили последиците от политиката на ЕЦБ върху спестяванията на вложителите, пенсионните и осигурителните фондове, както и върху печалбите на банките. Президентът на ЕЦБ заяви, че някои банки са се адаптирали много добре към ниските лихви, а що се отнася до проблемите на други, по думите му голяма част от тях не са свързани с тази политика, а с бизнес модела си или управлението на риска.
„ЕЦБ ще продължава своята политика, докато постигне целта си – инфлация близо до, но малко под 2% в средносрочен план“. По думите му перспективите пред ниските лихви са за повишение, но „за да се повишат в бъдеще, трябва да са ниски сега“.
Все пак единодушие имаше и по-конкретно около тезата, че в подкрепа на паричната политика са необходими структурни реформи от страна на националните правителства за насърчаване на конкурентоспособността, както и инвестиции в образование, изследвания, иновации.
Повече по темата вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.