След слабото първо тримесечие в периода между април и юни инвестиционните фондове в Европа успяват да се възстановят от турбуленциите на пазарите в началото на годината.
Нетните приходи от продажби на т.нар. предприятия за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (UCITS) се увеличават до 71 млрд. евро през второто тримесечие в сравнение със спад от 7 млрд. евро през първите три месеца от годината, показват актуалните данни на Асоциацията на европейските фондове и управляващи дружества (EFAMA).
Нетните приходи от продажби на облигационните фондове се възстановяват през второто тримесечие до 42 млрд. евро след три поредни тримесечия на отливи.
UCITS, инвестиращи в разнородни активи, отчитат ръст от 6 млрд. евро на нетните приходи от продажби през първите три месеца от годината до 14 млрд. евро през трите месеца до юни. Същото се наблюдава и при фондовете, инвестиращи на паричния пазар, които отчитат прилив на капитал от 28 млрд. евро в сравнение с 2 млрд. евро между януари и юни.
Инвестиционните фондове, насочени към акции, продължават да отчитат по-големи нетни изходящи парични потоци през второто тримесечие в сравнение с първото, по-конкретно в размер на 18 млрд. евро в сравнение с 4 млрд. евро между януари и март.
Общо 17 страни регистрират нетни входящи парични потоци в инвестиционните фондове през второто тримесечие на 2016 г., а шест страни отчитат нетни приходи над 1 млрд. евро. Начело по този показател е Ирландия с 52 млрд. евро благодарение на големите нетни входящи потоци при фондовете, инвестиращи на паричния пазар и облигационните фондове.
Тези фондове се представят добре и в Люксембург, като отчитат общи нетни приходи от продажби в размер на 21 млрд. евро, въпреки отлива от инвестиращите в акции фондове. Приходите от продажби са положителни и в Германия (3,2 млрд. евро).
Всички скандинавски страни регистрират нетни входящи потоци, като в Дания са най-силните постъпления - 2,2 млрд. евро. България регистрира нетни парични потоци в размер на 26 млн. евро.
Франция и Великобритания същевременно отчитат отлив на капитали от съответно 11,4 млрд. евро и 4,7 млрд. евро.
Активите на фондовете се увеличават с 1,7% през второто тримесечие до 8,073 млрд. евро в края на юни. Всички фондове отчитат увеличение на нетните активи. Изключение са само капиталовите фондове, при които има спад от 0,4%. Най-силен ръст на активите отчитат облигационните фондове (4,6%).
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.