Германия ще съдейства България да получи допълнителна подкрепа за охраната на границите ни. Това стана ясно от разговорите на премиера Бойко Борисов с германския канцлер Ангела Меркел, предаде bTV.
По инициатива на Берлин от началото на седмицата се провеждат разговори с европейските лидери за изясняване на позициите по бежанската криза и бъдещето на Европа.
В рамките на среща с германския канцлер Ангела Меркел и правителствените ръководители на Австрия, Хърватия и Словения Бойко Борисов имаше кратка среща на четири очи с Меркел.
В бежанската криза София е с Берлин и Брюксел, но не и срещу Анкара, стана ясно след края на двучасовата среща между правителствените ръководители. По време на работния обяд на една маса седнаха лидери на няколко държави от ЕС с различни позиции, но намериха общ език.
Разговорите бяха при закрити врата за медиите. Горещата тема отново бе бежанската криза и общата европейска политика към Турция.
Преди началото на срещите българският премиер публикува в социалната мрежа своята позиция.
„Ще защитавам българската позиция, според която е необходимо общоевропейско решение и проява на истинска солидарност между държавите в Европа за разрешаването на проблема... единствено с воля и решителност от страна на ЕС и добра координация с Турция ще се справим успешно с този проблем", написа българският премиер в социалната мрежа.
Премиерът Борисов е информирал колегите си за разговорите в Турция. Страната ни настоява за поддържане на тесен диалог с Анкара, за да не се стигне до нова бежанска вълна към Европа, където България е първа приемна страна.
"За мен е важно да имаме добри отношения с нашите съседи и същевременно всички страни-членки на ЕС да бъдем солидарни и заедно да се справим с бежанския проблем, осъзнавайки опасността и усилията, които полагат фронтовите държави като България", подчерта Борисов.
Австрия е срещу политиката от Анкара и е против отпадането на визите за турските граждани. Има критики и към политиката на Берлин към бежанците.
Малко преди началото на срещата австрийският канцлер Кристиан Керн застъпи сходна позиция с тази на премиера Борисов, че трябва по-сериозна охрана по външните граници на ЕС.
Хърватия и Словения трябва да лавират между решенията на Брюксел и контраповедението на Унгария. Преди ден унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че ще издигне втора ограда по южната си граница. Последиците ще са и за съседите му – Хърватия и Словения. Затова двете страни са склонни да приемат отпадането на визите за турските граждани, за да не се насочи нов бежански поток към Европа.
Следващата седмица Ангела Меркел ще разговаря с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Очаква се двамата да обсъдят различните позиции на държавите в ЕС.
преди 8 години Така,както се развиват събитията,подсказват нещо грозящо България,а и може би,целия Балкански п-в.САЩ са твърдо решени да си направят още едно "Косово",на територията на Западна Азия,чрез даване на зелена улица за създаване на държавата Кюрдистан,което автоматично ще засегне териториите на 4 държави - Турция,Иран,Ирак и Сирия.Нещата със Сирия и Ирак са сравнително лесно решими - практически на териториите на тези държави,населени с кюрди,няма никаква държавна власт.Точно за да стане това бе създадена ИД,за да се "легитимира" по този начин "естественото" им отцепване от Ирак и Сирия!По-сложно стоят нещата с иранските територии,населени с кюрди и най-сложни,с турските.При тези две държави ще се наложи да се предложат някакви териториални компенсации,за сметка на мир,иначе ги заплашва безкрайна гражданска война.Какви може да са компенсациите на Иран е трудно да се определи,но ще се отнася до турските компенсации..те просто са "исторически легитимирани" - Балканите и специално ние. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Парата (понятие най-често ползвано за водата) е агрегатно състояние след твърдото и течното, в резултат на затопляне над точката на завиране. В кулинарията, болшинството тенджери имат дупка на похлупака (за изпускане на парата), но има и тенджери за готвене с пара под налягане (предполагам вие като жена с титли в образованието, въпреки еманципацията, тия тънкости ги знаете по-добре от мен). ... Ситуацията ама никак не е за заравяне главата в пясъка, както предполагам с болка и сълзи са споделяли с Вас много наши сънародници в последните 25 години, преди или след Терминал 2. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години До comet: как точно си представяш, че чрез безвизов режим Ердоган ще изпусне парата? Коя пара? И къде ще отиде тази пара? Даваш ли си сметка за какво на практика става дума? А при Ерсдухан нещата са толкова объркани, че безвизовият режим още повече ще ги обърка, а при нас ще стане направо катастрофа. Тогава при този безвизов режим всякаква пратена и непратена *** може да мине. Турция е с население около 80 милиона, а казват, че нарочно подценява официално броя си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Два пъти Германия "подкрепя" България в двете световни войни, които тя разпали, и видяхме докъде стигнахме - до национални катастрофи. Сега го прави за сетен път.Има ли някой нормален в БГ да очаква истинска подкрепа от Меркел? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Кошмар е когато овцете се правят на геополитици ,а с 2-те ръчички на есен си избират по-скоро назначават е като този на снимката на Султана *** .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ердоган има нужда от безвизов режим, за да изпусне парата. САЩ имат интерес да увеличат парата, за да свалят Ердоган. Меркел и подобни немско-френско говорящи нищо няма да направят, защото са поставени от САЩ (от тях не зависи, не могат и не са гъвкави традиционно). Ако Турция не изпусне парата, там или ще им сътворят преврат (и нещата може би ще се поуспокоят); война (като България и Гърция стават първите сигурни страни за емиграционния поток); или Ердоган ще сложи нещата под контрол (но САЩ чрез кюрдите, Сирия, НАТО, ... т.е. едва ли ще го оставят да се справи). ... Накратко, кошмар е и за нас, когато у комшиите е горещо и дими! :( отговор Сигнализирай за неуместен коментар