Преди седмица в Санкт Петербург се случи събитие, което е в състояние да промени значително енергийния пазар в Европа, пише в свой анализ руското издание ИноСМИ. Става въпрос за срещата между президента на Русия Владимир Путин и неговия турски колега Реджеп Тайип Ердоган.
По време на разговорите двамата се разбраха за рестарт на редица проекти, сред които газопроводът „Турски поток“ и АЕЦ Аккую.
Заплаха ли е обаче „Турски поток“ за плановете на Азербайджан да доставя природен газ в Европа? По газопровода ще потече руски газ първоначално към Турция, а след това и за Южна Европа. Тоест това е пазарът, към който се стреми и Азербайджан с осъществяването на плановете за Южния газов коридор.
Според анализите все още е рано Баку да се притеснява от руската конкуренция. На първо време Южният газов коридор и строящите се вече TANAP и TAP, имат силната „благословия“ на Брюксел. Още от самото начало Европейската комисия беше критично настроена към „Южен поток“, а настроенията към неговия наследник - „Турски поток“, не са по-добри.
Самият Путин заяви, че Москва ще има нужда от много сериозни гаранции от ЕС, преди да бъдат осъществени каквито и да било планове за доставка на газ - дали през „Южен поток“, дали през „Турски поток“.
Руският енергиен министър Александър Новак доразви тезата на руския президент и заяви след срещата в Санкт Петербург, че първата тръба на „Турски поток“ ще бъде построена много бързо – до 2019 година. По нея ще бъде доставян руски газ, предназначен за турския пазар. По втората тръба трябва да пристига суровина, която Анкара да транзитира чрез газов хъб на гръцко-турската граница към Европа. Новак е категоричен – за нея все още е рано да се говори.
В енергийните среди „Южен поток“, „Турски поток“ и TAP са конкуренти – успех на руските газопроводи поставят под съмнение европейските шансове за азербайджанския газ, и обратно, пише още ИноСМИ. Според анализа обаче шансовете са на страната на Баку, особено на фона на желанието на ЕС да намали зависимостта си от руския газ.
преди 8 години Турция, НЕбидейки член ан ЕС, дали е обвързана от "Третия енергиен пакет"? Това-първо.И, второ, горното НЕ пречи газопроводът да бъде изграден съвместно, Турция да построи, в кооперация и с други стрпани, на своя територия газовия хъб, за който бълнуваше Боко , позволявайки и на близкия Изток да трансферира газ през нейна територия и, на тази база, поне за себе си, да получи, ама най-изгодните цени.А такива като нас, дето си търпим Боко, да се върти като фурнаджийска лопата по три пъти на ден, доказвайки колко ненадеждни и непредвидими можем да бъдем /И СМЕ/, ще бъдем натоварени с всичките такси до тук......И БЕЗ ХЪБ. ХЪБ У НАС НЯМА ДА ИМА. Боко ни провали още една добра възможност.На кого ще иде да се хвали с това, обаче? И кой, измежду избирателите му - освен, ако не е кре-те-н, ще го вземе /отново/ насериозно и ще се радва за това?Много интересно.Т.е., ако му издигнат кандидатурата за президент, на кого би могъл да разчита този човек, освен на късопаметни слабоумници? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Е не разбираш щот си комунист :)Северен поток 2 ще намали зависимостта от Северен поток 1 ......гледаи колко си несхаватлив отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Блумбърговата партийна линия е леко неадекватна по отношение на читателите на Инвестор...адаптирана е за англосаксонски тип читател. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Според анализа обаче шансовете са на страната на Баку, особено на фона на желанието на ЕС да намали зависимостта си от руския газ.--------------------------------------------------Да, да, да - вярвам ви напълно. Нали за това се строи "Северен поток-2". За намаляване на зависимостта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар