Siemens, най-големият индустриален концерн в Европа, повиши перспективите си за печалба за годината, след като обяви по-висока от очакванията печалба за третото тримесечие и скок на големи поръчки за оборудване за генериране на електроенергия, съобщава Bloomberg.
Печалбата от т.нар. индустриални операции е нараснала с 20% до 2,19 млрд. евро през трите месеца до юни, заяви базираната в Мюнхен компания в четвъртък. Консенсусната оценка на анализаторите бе за печалба от 2,09 млрд. евро, сочи проучване на Bloomberg. Маржът на печалбата е 10,8%, което е в горния край на прогнозирания диапазон между 10% и 11% за годината.
„Третото тримесечие отново постигна убедителни резултати, особено спрямо пазара“, който е все по-труден, каза главният изпълнителен директор Джо Кезер в изявлението.
Кезер измества фокуса на компанията към енергийните пазари, договаряйки през юни сливане на бизнеса си за вятърни турбини с испанската Gamesa Corp. Tecnologia, за да се конкурира с Vestas Wind Systems като най-голямата в света компания за вятърни турбини по инсталиран капацитет. Siemens вложи и почти 9 млрд. долара за закупуването на компанията за петролно и газово оборудване Dresser-Rand и енергийния отдел на Rolls-Royce. След стръмния спад на цените на суровия петрол енергийните компании и техните доставчици на оборудване понесоха сериозни удари заради по-малкото нови проекти.
Базираната в Мюнхен компания, която произвежда и влакове и здравно оборудване, повиши прогнозата си за печалба за акция за годината до между 6,50 евро и 6,70 евро спрямо предишния диапазон от 6-6,40 евро. Тя запази останалите си прогнози за диапазона на маржа на печалба.
Приходите за третото тримесечие са нараснали с 5% до 19,8 млрд. евро, което е с малко под прогнозата на анализаторите за 19,9 млрд. евро, се вижда от изявлението. Поръчките са се увеличили с 6% до 21,1 млрд. евро, подпомогнати от големите енергийни и газови договори, както и от поръчки на вятърни турбини.
Подобно на много други европейски производители Siemens е изправен пред предизвикателен глобален пазар на фона на забавянето на китайския растеж и срив на инвестициите, свързани със суровини. В отговор на това индустриалният гигант обяви съкращения на хиляди работни места и се опитва да намали разходите с 950 млн. евро на година.