Най-голямата инвестиционна банка в Европа Deutsche Bank oбяви, че печалбата й през второто тримесечие е почти изтрита заради свити приходи от търговия и заради заделените средства за съкращения на работни места, съобщи Bloomberg. Изпълнителният директор Джон Краян освен това сигнализира, че може да има и по-големи съкращения.
Нетната печалба на Deutsche Bank се понижава до 18 млн. евро от 796 млн. евро миналата година. Анализаторите очакваха средно загуба от 22 млн. евро, сочи анкетата на Bloomberg сред 11 икономисти. Прогнозите се простираха между печалба от 524 млн. евро и загуба от 1,8 млрд. евро.
55-годишният Джон Краян съкращаваше много рисковите активи, замрази изплащането на дивиденти и съкрати около 9 хил. служители, за да повиши капиталовите нива и за да обърне посоката на спада, който направи акциите най-зле представящите се на инвестиционна банка. Задачата му беше усложнена от трупащите се разходи за съдебни процеси, ултраниските лихвени проценти и колебанията на международните пазари. Потенциалното излизане на Великобритания от Европейския съюз пък влоши прогнозите за осъществяването на редица сделки в региона.
„Макар че резултатите показват, че преминаваме през устойчиво преструктуриране, сме доволни от напредъка си“, казва Краян в изявление. „Ако сегашната слаба икономическа обстановка се задържи, ще трябва да бъдем още по-амбициозни във времето и интензивността на нашето преструктуриране“, допълва той.
Deutsche Bank загуби около 43% от пазарната си капитализация тази година, посочва Bloomberg.
Нетните приходи на германската банка падат до 7,39 млрд. евро през второто тримесечие на фона на 9,18 млрд. евро през същия период на миналата година. Съотношението между разходите и печалбата е 91% спрямо 85% година по-рано.
Разходите за преструктуриране и обезщетения скачат до 207 млн. евро от 45 млн. евро година по-рано.
Ръководството на Deutsche Bank се затрудняваше да увери инвеститорите, че банката е способна да увеличи капитала си и да изплати лихвени купони по някои облигации. Съотношението на основния капитал от първи ред (core Tier 1 equity ratio), което е ключов показател за финансовата стабилност на банката се повиши до 10,8% в края на юни от 10,7% преди три месеца, което е в унисон с очакванията на анализаторите, анкетирани от Bloomberg.
Инвестиционната банка не успя да постигне целта си да финализира продажбата на 20-процентовия си дял в китайската банка Huhia Bank през второто тримесечие, което щеше да е ключова стъпка за повишаване на капиталовите нива. Трансакцията ще бъде финализирана през второто полугодие и ще добави около 40 басизни пункта към основния капитал от първи ред.
В четвъртък се очакват отчетите на Credit Suisse и BNP Paribas, а в петък – на UBS, посочва Bloomberg.
преди 8 години Защо тази банка още работи? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тя по малка от на ПИБа?! Бързо да се пренасочват инвеститорите насам! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тя по малка от на ПИБа?! Бързо да се пренасочват инвеститорите насам! отговор Сигнализирай за неуместен коментар