През второто тримесечие на годината нетната печалба на германската банка Commerzbank се топи с почти една трета спрямо същия период на миналата година до 209 млн. евро, обяви банката във Франкфурт, цитирана от DPA.
Оперативната печалба на втората най-голяма германска банка по пазарна капитализация спада с 18% до 351 млн. евро на годишна база, докато анализаторите очакваха по-скромно понижение. Важна причина за слабия резултат са исторически ниските лихвени равнища, които засягат все по-силно в негативен аспект резултатите на банките. Продължаващото неспокойствие на капиталовите пазари също оказва влияние върху резултатите, поясняват от финансовата институция.
Значително спада и съотношението на собствения капитал. През миналите три месеца то намалява с 0,5 процентни пункта до 11,5 на сто. Банката обяснява това от една страна с по-строгите правила при изчисляване на рисковете в ежедневния бизнес, а от друга – с увеличаване на задълженията си по отношение на пенсионните плащания на служителите си предвид ниските лихви. По-високите рискове по отношение на италианските облигации също са оставили следи в резултатите.
До 2019 г. Commerzbank е задължена да поддържа съотношение на собствен капитал от 11,75%. Компанията потвърди сега мнението си, че заради несигурната пазарна среда в момента това съотношение може да варира силно.
Банката потвърди, че ще изплати дивидент от 20 цента на акция – първия от 2007 г. насам.
Главният изпълнителен директор на Commerzbank Мартин Блесинг ще се оттегли от поста през октомври, тъй като тогава изтича договорът му. Блесинг, един от малкото европейски банкови директори, които запазиха постовете си след началото на кризата, пренасочи фокуса на заемодателя към средните компании и банкирането на дребно, заедно с инвестиционното звено и полския клон MBank.
Той помогна на банката да се преструктурира, след като кредиторът получи 18,2 млрд. евро от германските данъкоплатци заради глобалната финансова криза. До днес сумата не е напълно издължена, а държавата е най-големият акционер с дял от 15%.
преди 8 години Скоро по подобен начин ще започне да се топи и печалбата на Уникредит Булбанк. отговор Сигнализирай за неуместен коментар